Lupénka je autoimunitní onemocnění, které prozatím není zcela vyléčitelné. Nejsou tedy k dispozici žádné léky, které by zajistily, aby jednou provždy odešla. Existuje ovšem řada možností, jak potlačit zánět, který je jejím podkladem. Když se tedy podaří najít vyhovující léčbu s ohledem na závažnost vaší lupénky, mohou být její příznaky účinně potlačeny.
Z laických diskusí by se mohlo zdát, že její léčba spočívá v aplikaci kortikoidní masti, a pokud nezabere, musí pacient příznaky prostě snášet. Ale podívejte se, kolik léčebných možností máme:
V první řadě místní léčba
V první fázi léčby se zpravidla zkouší tzv. léčba topická, tedy místní. Při ní se aplikuje například:
- Kyselina salicylová, která stimuluje tvorbu kožních šupinek nebo je naopak rozpouští (její účinek závisí na koncentraci). Pokud léčba dobře sedí, ložisko se odloupe, pokožka se zklidní a problém je vyřešen.
- Dehet. Nedá se mu upřít, že zapáchá a tmavý dehet také špiní. Ale je velmi účinný v potlačení svědění a brzdí nadměrný růst kožních buněk. Citlivým osobám může způsobit akné, a proto jeho používání hlídá lékař.
- Retinoidy, deriváty vitaminu A, patří k novějším způsobům místní léčby ložisek. Zmírňují zánět, ale jejich účinek není tak rychlý jako u kortikoidů. Jejich neopatrná aplikace může vysušovat a dráždit pokožku, a proto je nutná zvláštní pozornost a péče.
- Vitamin D také může být účinná zbraň proti lupénce, obzvláště pokud se podává v kombinaci s kortikoidy.
- A nakonec kortikoidní masti a krémy. O nežádoucích účincích topických kortikoidů se mezi laiky hodně mluví, ale realita není zdaleka tak hrozná, jak by se mohlo zdát. Při dodržování základních pravidel je to velmi bezpečná a účinná léčba i při volbě silnějších prostředků.
Léčba světlem nepomáhá každému, i tak stojí za to ji zkusit
Důležitou součástí léčebných možností je také léčba světlem (fototerapie). Každý zkušený kožní lékař ví, že někteří psoriatici čekají na léto, aby se mohli vystavit slunci a zlepšit tak stav svých kožních ložisek, jiným toto nepomáhá. Je prostě třeba zkoušet různé cesty.
- Jednou z možností je tzv. PUVA léčba. Při ní dostane pacient léky, které se koncentrují v místě ložisek, aby prohloubily účinek světla. Následně se pacient umístí do „solária“ s UVA světlem, je to tedy léčba celkem příjemná a odpočinková. Bohužel mírně zvyšuje riziko rakoviny kůže, což je její nevýhoda.
- Další možností je samotné UVB světlo, které také pomáhá.
- Nejnověji je možné využít velmi úzké rozmezí vlnové délky UVB záření, které činí tuto léčbu bezpečnější a obdobně účinnou.
Když nejde léčit jen kůži…
Když žádná z těchto možností nezabere a příznaky lupénky jsou nadále závažné, je nutné přistoupit k tzv. systémové léčbě, při které se podává léčivo do krevního oběhu. Některé léky se podávají ústy (perorálně), jiné v injekcích nebo infuzích.
- Methotrexát je stará a osvědčená možnost, která některým pacientům velmi pomáhá, ale jiní ji nesnesou. Mezi nežádoucí účinky, na které si pacienti stěžují, patří zejména zvracení.
- Perorální retinoidy jsou systémovou variantou derivátů vitaminu A. Mohou být velice účinné, ale u mladých žen je léčba spojena s určitým rizikem. Pokud žena v době léčby otěhotní, mají retinoidy negativní vliv na vývoj plodu. U mladých žen je tedy možné je indikovat pouze v případě, že je spolehlivě zajištěna ochrana proti otěhotnění.
- Biologická léčba je trendem poslední doby a vykazuje kvalitní výsledky. Jako každá nová léčba ale musí nejprve zaplatit svůj vývoj, takže je poněkud dražší a na její úhradu zdravotní pojišťovnou nedosáhne každý. Ovšem pokud neuspějete „oficiální“ cestou, můžete se obrátit na centrum biologické léčby, zda byste nebyli vhodní adepti do klinické studie. (Pokud zrovna nějaká adekvátní studie probíhá.) U pacientů, kteří měli velmi dobré výsledky léčby ve studii, může pojišťovna přistoupit na schválení léčby snáze. Vše záleží na dohodě.
Léčba „samodomo“ jen jako doplněk
Existují metody domácí léčby, které mohou léčbu indikovanou kožním lékařem vhodně doplnit. Řeč je především o soli z mrtvého moře, aloe vera, rybím oleji nebo různých dietách. U většiny pacientů samoléčba nestačí.
Pokud jde o diety, doporučení v laických zdrojích odpovídají spíše módním trendům než realitě. Můžete zkusit středomořskou, nízkosacharidovou, bezmléčnou, bezlepkovou dietu, ale dbejte na to, aby vám nic důležité ve výživě nechybělo, a nedělejte si násilí. Stres vyvolaný špatně snášeným režimem může nemoc ještě zhoršit. Pokud máte pochybnosti, vždy se poraďte se svým lékařem.
Kde začít, když se ještě s lupénkou neléčíte?
Navštivte svého kožního lékaře a nechte se vyšetřit. Efektivní léčba stojí především na komunikaci a spolupráci, ty fungovat musí. Že se vám špatně komunikuje s vaším lékařem? Najděte si jiného, v ČR máte právo volby lékaře a vyhledání odborníka, se kterým se vám dobře spolupracuje.
Jak jste se měli možnost přesvědčit, manévrovací prostor v léčbě je velký. Lupénku opravdu nemusíte snášet. Raději ji ze svého života vyřaďte!
(pez)
Zdroj: https://www.webmd.com