Neuropatická bolest – jak probíhá vyšetření a léčba
Víte, co je to neuropatická bolest? Máte podezření, že se vás tento problém týká? Prozradíme vám, jak se tato diagnóza stanovuje, jaká vás čekají vyšetření a jaké léčebné možnosti vám současná medicína nabízí.
Neuropatická bolest je způsobena poškozením nervového systému. Vzniká nejčastěji v souvislosti s cukrovkou, úrazem, některými infekčními chorobami nebo v důsledku špatného prokrvení.
Základem léčby je dialog s lékařem
Neuropatickou bolestí se zabývá hlavě neurologie, někdy však může terapii vést i praktický lékař. Je-li známa příčina (cukrovka apod.) nebo se objeví přidružené problémy, můžete se s ní dostat do ordinace i jiných specialistů.
V každém případě je ale základním stavebním kamenem stanovení této diagnózy důkladná anamnéza. Lékař se vás pečlivě vyptá na:
- dobu trvání bolesti,
- charakter bolesti a její průběh,
- faktory ovlivňující průběh bolesti,
- postiženou oblast,
- intenzitu bolesti (na stupnici od 1 do 10),
- poruchy citlivosti a pohyblivosti.
Bude se zajímat i o přidružené choroby, užívané léky a další relevantní informace. Může vás požádat o vedení „deníku bolesti“, kde zachytíte kromě intenzity a charakteru bolesti i spotřebu léků proti bolesti, vedlejší účinky léčby, své denní aktivity a kvalitu spánku.
Neuropatickou bolest je možné charakterizovat buď jako konstantní pálivou až palčivou bolest, nebo záchvatovitou bolest, popisovanou jako bodání, píchání a vystřelování. Může se projevit i jako kombinace obou typů bolesti. Bolest často provází i porucha citlivosti nebo pohyblivosti oblasti s poškozeným nervem. Rozpoznat se neuropatická bolest dá i podle její specifické reakce na různé léky proti bolesti. Charakter bolesti a rozlišení bolestivého stavu na akutní a dlouhodobý jsou pro nalezení správné strategie léčby rozhodující.
Někdy přijdou na řadu pomocná vyšetření
Součástí vyšetření mohou být i různé testy pro stanovení citlivosti na dotyk, vibrace, teplo a chlad. Využívá se při nich jednoduchých pomůcek – štětičky, špendlíku, zkumavek s teplou/studenou vodou nebo ladičky.
EMG (elektromyografické) vyšetření může ukázat na poškození vyšetřovaného nervu úrazem, tlakem, zánětem, metabolickou poruchou nebo jedovatými látkami, ale i na poruchu nervosvalového přenosu. Laborantka vám přiloží na tělo snímací povrchovou a stimulační elektrodu, která příslušný nerv stimuluje elektrickým impulzem. Stimulace vyvolá ve svalu s příslušným nervem záškub. Vyšetření obvykle trvá od 15 do 45 minut. Závisí na počtu vyšetřovaných nervů a svalů.
Své postavení mají i další, vesměs známější metody – rentgenové a CT vyšetření, rozbor krve apod. Volba vyšetřovacích metod se odvíjí zejména od důkladné anamnézy, příčiny a typu předpokládané neuropatie.
Léčba je obtížná, ne však nemožná
Nejlepší možností v léčbě neuropatické bolesti je odstranění její příčiny. Dále je důležité vyvarovat se momentů, které bolest zhoršují. Pro jednotlivé typy neuropatické bolesti existují specifická doporučení.
Z léků se využívají hlavně přípravky ze skupiny tzv. antikonvulziv (léků proti křečím) a antidepresiv (léků proti depresi). Klasické léky proti bolesti (např. paracetamol) většinou na neuropatickou bolest nezabírají. Nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen) ovlivňují bolest nepřímo svým protizánětlivým efektem. Využívají se samostatně u mírnějších bolestí nebo v kombinaci s antidepresivem nebo antikonvulzivem. U některých typů neuropatické bolesti pomáhají kortikoidy, antioxidačně působící látky nebo léky uvolňující svalstvo.
Neodkládejte návštěvu lékaře
Léčba neuropatické bolesti je obtížná, čím dříve se s ní ale začne, tím vyšší je naděje na úspěch. S řešením svého problému proto raději neotálejte. Vyšetření není nijak zatěžující a můžete jím jen získat.
(dos)
Zdroje:
https://www.fnbrno.cz/neuropaticka-bolest-jako-klinicky-syndrom/f324