Doping růstovým hormonem může vést až k akromegalii
Růstový hormon je lék podávaný na lékařský předpis. Jeho prodej a užívání mimo určené indikace je nelegální. Mezi sportovci je však rozšířený názor, že tento hormon zvyšuje fyzickou výkonnost – a to i přesto, že existuje jen málo důkazů, které by tuto domněnku potvrzovaly.
Růstový hormon je lék podávaný na lékařský předpis. Jeho prodej a užívání mimo určené indikace je nelegální. Mezi sportovci je však rozšířený názor, že tento hormon zvyšuje fyzickou výkonnost – a to i přesto, že existuje jen málo důkazů, které by tuto domněnku potvrzovaly. Možné vedlejší účinky dlouhodobého užívání této látky pak mohou navíc zrcadlit zdravotní problémy, které najdeme u akromegaliků.
Někdy pomáhá, jindy škodí
Růstový hormon je tvořen v podvěsku mozkovém. Při některých hormonálních poruchách, které způsobí jeho nedostatek, bývá podáván jako lék. Někdy ale dochází ke zneužití této látky profesionálními i amatérskými sportovci. Dlouhodobý doping růstovým hormonem může vést až k projevům podobným akromegalii. To je onemocnění způsobené nadbytečnou tvorbou právě tohoto hormonu v podvěsku mozkovém. Jde především o postižení srdce a o vznik cukrovky.
Opačný efekt
U akromegaliků jsou hladiny růstového hormonu oproti zdravým jedincům až stokrát vyšší. Přesto mají tito pacienti mnohem méně síly, než je obvyklé. Jakmile jsou však léčeni a hladina růstového hormonu klesá, dochází ke zlepšování výkonnosti. Podobně mohou dopadnout i sportovci užívající tuto látku jako doping ke zvýšení svých možností – konečným důsledkem může být jen únava a snížení výkonnosti. Tato rizika si ale bohužel mnozí atleti neuvědomují.
Co si sportovci od hormonu slibují
- Zvětšení svalové hmoty. Růstový hormon v těle snižuje podíl tukové tkáně a zvyšuje podíl svalové hmoty. Přesto ale nebylo prokázáno, že by se současně zvýšila i síla svalů. Možná jde jen o jejich zvětšení vlivem zadržených tekutin. Svalová hmota totiž není to samé jako svalová síla. Někteří vědci ale tvrdí, že růstový hormon může působením přes inzulinu podobné růstové faktory vést ke zvýšené tvorbě bílkovin ve svalu. Jiní oponují, že tento efekt má podání hormonu jen u lidí, kteří trpí jeho nedostatkem, ale ne u mladých zdravých jedinců.
- Zvýšená odolnost k úrazům. Růstový hormon se podílí na tvorbě pojivové tkáně ve svalech. Tento účinek může zvýšit odolnost k úrazu a vést k rychlejšímu hojení, nedojde ale tak rychle k obnovení síly poškozeného svalu.
Doping růstovým hormonem nepřináší očekávané účinky. Navíc sportovce může ohrozit podobnými zdravotními problémy, s jakými se potýkají akromegalici.
(hak)
Zdroj: en.wikipedia.org