Doping růstovým hormonem vítězství nezajistí
Kromě léčebných účelů se růstový hormon někdy zneužívá ve sportu jako doping. Jeho účinky jsou však sporné. Spíše může uživatelům způsobit vážné zdravotní problémy.
![doping_svaly](https://www.ulekare.cz/media/cache/content_detail/media/image/cfcda762590c0f34872d2d335404355a.jpeg)
Růstový hormon se u člověka tvoří v podvěsku mozkovém (hypofýze), ukrytém na spodině lebeční. Je vyplavován do krve a důležitou roli hraje zvláště u dětí. Umožňuje růst kostí do délky a přispívá ke kostnímu a zubnímu zrání. U dětí i dospělých ale ovlivňuje i další důležité děje – zejména posiluje tvorbu svalové hmoty, zabraňuje nadměrnému tvoření a ukládání tuku a pomáhá budovat pevnost kostí.
Nadbytek i nedostatek škodí
- Trpasličí vzrůst. Děti s nedostatkem růstového hormonu málo rostou. Podávání hormonu dokáže jejich růstovou rychlost významně posílit. Pokud je léčba zahájena včas a trvá dostatečně dlouho, mohou tyto děti mít v dospělosti normální výšku.
- Gigantismus. Pokud dochází k nadprodukci hormonu v dětském věku, vzniká gigantismus. Výsledkem je dítě s abnormálním nárůstem svalů a kostí, a tedy i nadměrným vzrůstem.
- Akromegalie. Porucha vzniká při nadprodukci hormonu po uzavření růstových štěrbin, tedy v dospělosti. Tito jedinci mají extrémně velké ruce a nohy, výrazné nadočnicové oblouky, mohutné tváře a velké uši a rty.
Doping s nejistým výsledkem
Někteří sportovci si od růstového hormonu stále hodně slibují. Doufají například ve zvětšení svalové hmoty – z některých studií ale vyplývá, že se současně nezvyšuje síla svalů. Může se jednat jen o jejich zvětšení zaviněné zadržováním tekutin. Naopak jiní vědci tvrdí, že působením přes inzulin dochází ke zvýšené tvorbě bílkovin ve svalu a tím roste i jeho síla. Hovoří se i o zvýšené odolnosti vůči úrazům. Vzhledem k tomu, že se růstový hormon podílí na tvorbě pojivové tkáně, může zřejmě zvýšit odolnost tkáně a vést k rychlejšímu hojení.
Dobrý sluha, zlý pán
Dlouhodobý doping růstovým hormonem může v dospělosti způsobit projevy výše zmíněné akromegalie. Kromě estetických dopadů se ale přidávají i zdravotní obtíže – především postižení srdce a cukrovka. Doping růstovým hormonem zkrátka nepřináší slibované benefity. Může vést až k opačnému efektu a sportovce při nadměrném užívání omezovat svými nežádoucími zdravotními účinky. Konečným výsledkem pak bývá únava a snížení výkonnosti.
(dzit)
Zdroj:
http://www.endokrinni-system.cz/novinky?mid=akromegalie&id=232
https://www.livescience.com/32601-does-human-growth-hormone-really-help-athletes.html