Srdce v kalhotách
Srdce bylo mnohými kulturami považováno za sídlo lidského vědomí nebo přímo života. Do srdce byly také umisťovány nejdůležitější lidské vlastnosti a emoce, jak je patrné z mnoha vžitých slovních spojení: srdce může být ze zlata, z kamene nebo může také spadnout do kalhot.
Přísloví vzpomínají statečné, ale častěji zbabělé srdce
Srdce, ve kterém může, ale také nemusí sídlit odvaha, vzpomíná staré anglické přísloví „Bázlivé srdce nikdy nezíská krásnou dámu“. Podobně skeptický je i citát českého autora Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic „Kdo nemáš smělého srdce, měj rychlé nohy“. Naopak srdce, které svou statečností vyrovnává určité vnější nedostatky svého nositele, se objevuje v následujícím japonském přísloví: „Hruď v rozedraném kroji, srdce ve zlaté zbroji“. A stejně si dokázali (alespoň teoreticky) vážit člověka, který neoplýval majetkem, zato však charakterovými vlastnostmi, i ve staré Anglii: „Kdo nemá bohaté rodiče, může mít bohaté srdce“.
Srdce symbolem válečníků
Planoucí srdce jako heraldický symbol mělo znázorňovat vroucí cit a zapálení pro myšlenku nebo ideologii. I když naší dnešní mentalitě takové chování nepřipadá příliš dobrosrdečné, ve středověku znamenala odvaha především prosazování myšlenek v boji za pomoci hrubého násilí. Právě chrabří válečníci a dobyvatelé byli v té době považováni za nositele statečného srdce, jak ukazuje i příklad oblíbené historické postavy, krále středověké Anglie Richarda I.
Richard Lví srdce
Richard I. vládl Anglii pouhých deset let od roku 1189 až do své smrti v roce 1199. Mladý Richard obdržel přízvisko „Lví srdce“ dokonce ještě před nástupem na trůn díky své pověsti mimořádného vojenského vůdce a válečníka. V pouhých šestnácti letech již se svou vlastní armádou potlačil povstání proti králi Jindřichu II. a později se stal vedoucí postavou třetí křížové výpravy. V té mu byl více než důstojným protivníkem sultán Saladin, který si s Richardem co do statečnosti rozhodně nijak nezadal. Stejně jako Richardovi i Saladinovi je však v dnešních dnech romanticky připisována nejen statečnost, ale zároveň i ušlechtilost, protože stejně jako tehdy i dnes lidé cítí, že jedno bez druhého je jaksi neúplné.
(vek)
Zdroje:
http://www.colours.sk/index.php?citaty_z=138
http://historymedren.about.com/od/rwho/p/who_richard1.htm