Srdce mladých nehoří jen láskou: 5 věcí, které je ohrožují
Úmrtí na srdeční choroby postihují mnohem více dospělou populaci než děti – například v USA každých 37 vteřin zemře jeden člověk na kardiovaskulární onemocnění. Přesto vědci díky mnohým studiím a tisícům pacientů našli určité faktory hrající důležitou roli při výskytu srdečních onemocnění jak u dospělých, tak právě u dětí.
Úmrtí na srdeční choroby postihují mnohem více dospělou populaci než děti – například v USA každých 37 vteřin zemře jeden člověk na kardiovaskulární onemocnění. Přesto vědci díky mnohým studiím a tisícům pacientů našli určité faktory hrající důležitou roli při výskytu srdečních onemocnění jak u dospělých, tak právě u dětí. Mnohé z nich se naštěstí dají ovlivnit, změnit nebo léčit.
Rizika pod kontrolou
Většina rizikových faktorů, které ovlivňují děti, mohou být kontrolovány od útlého dětství, čímž se snižuje riziko srdečního onemocnění v dospělosti. Některá z těchto možných ohrožení jsou dědičná nebo jsou výsledkem jiných vrozených vad či onemocnění. Vrozená onemocnění srdce se nedají změnit, nicméně dnes již existují velmi přesná vyšetření a léčba pro takto postižené děti. V centru pozornosti bývá hlavně 5 následujících faktorů.
1. Vysoký krevní tlak
Vážný stav, který v dětství nebývá často odhalen. Má dědičný podklad, ale nepatří mezi vrozená onemocnění kardiovaskulárního systému. Většina případů vysokého krevního tlaku je výsledkem onemocnění jiných orgánů než cév – např. srdce nebo ledvin. Pak je tento stav označován jako „sekundární hypertenze“, tedy ta, u níž je známá příčina. Mnohem menší procento u dětí tvoří tzv. primární hypertenze, kde příčina není dohledatelná. K léčbě patří:
- úprava váhy,
- podpora tělesné aktivity,
- kontrola množství soli v jídle,
- důrazná prevence proti kouření (nikotin zužuje periferní cévy a zvyšuje tak tlak).
2. Cholesterol
Méně než 15 % dětí v USA má zvýšenou hladinu tuků v krvi. Studie ukazují, že ukládání tukových plátků v tepnách, tedy proces nazývaný jako „ateroskleróza“, začíná již v dětství a pokračuje až do dospělosti. Co spadá do terapie?
- Cvičení – dítě má mít tělesnou aktivitu 30–60 minut po většinu dní v týdnu.
- Snižování obsahu tuků v potravě dítěte.
- Dohled na váhu, krevní tlak či cukrovku.
- Zákaz kouření.
- Podávání léků, pokud se za 1 rok u dítěte nezmění hladina cholesterolu při držení speciální diety a pohybového programu.
3. Kouření
Většina mladistvých kuřáků je závislých na nikotinu. Přestat kouřit je pro ně velmi obtížné, vyskytují se u nich stejné odvykací symptomy jako u dospělých. Kromě nikotinu cévám škodí i další chemikálie obsažené v cigaretách. Je nutné vysvětlit potomkovi, že cigarety způsobují kromě žloutnutí zubní skloviny, zápachu oblečení a nedostatečnosti dechu též závažné choroby, i ty kardiovaskulární.
4. Obezita
Jde o hlavní rizikový faktor srdečních onemocnění. V poslední době je velikým problémem dětská obezita – jedinci s nadváhou jsou častěji obézní i v dospělosti. Riziko je rovněž v tom, že v dětství vytvořené tukové buňky již nezmizí. V dospělosti se jejich objem sice případnou dietou zmenší, nicméně počet zůstane. K prevenci patří:
- kontrola velikosti porcí dítěte,
- neužívat jídlo jako odměnu za dobré chování či výsledky ve škole,
- dohled nad tím, co potomek jí ve škole,
- podpora tělesné aktivity u dětí.
5. Nedostatek pohybu
Ten zvyšuje nebezpečí výskytu ostatních rizikových faktorů srdečních chorob. Děti vedené k pohybu v dětství bývají aktivnější i v dospělosti. Pravidelný pohyb podporuje správný vývoj kostí a zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost. Pomáhá též snižovat hladinu cukru a tuků v krvi.
(vav)
Zdroj: www.texasheartinstitute.org