Srdce může symbolizovat jakoukoli emoci
Upřímnost je jednoznačně pozitivní vlastnost a člověka, který „má srdce na dlani“, bychom jistě bez obav zařadili mezi své přátele. Na druhou stranu, lidová moudrost a četné citáty slavných jako by lidem upřímným příliš nedůvěřovali. V lepším případě je považují za lehkomyslné, v tom horším přímo za hlupáky nebo pokrytce, kteří se nevyznají ani ve svém vlastním nitru.
Lidská povaha se příliš nemění
Závist nebo radost z neštěstí druhého není žádným vynálezem poslední doby. Svědčí o tom alespoň množství přísloví a citátů, které majitele důvěřivých duší se srdcem na dlani varují před důsledky jejich otevřenosti nebo mnohomluvnosti:
- Srdce hloupého je v jeho jazyku a jazyk moudrého je v jeho srdci. (arabské přísloví)
- Moudrý člověk má srdce v hrudi, hlupák na jazyku. (latinské přísloví)
- Srdce není ubrus, před každým je neprostírej. (arménské přísloví)
- Neprozrazuj své srdce člověku cizímu, sic důkladně využije tvých slov. (Ani, spisovatel starověkého Egypta)
- Nesl své srdce na dlani tak neopatrně, že mu upadlo. (Lech Przeczek, spisovatel)
- Člověk se srdcem na dlani nikoho nedrží v hrsti. (Zdeňka Ortová, spisovatelka)
Srdce je jedním z nejuniverzálnějších symbolů
Setkáváme se s ním v průběhu historie lidstva v nejrůznějších obměnách a souvislostech. Tak například podle staroegyptské mytologie musí být každému člověku předtím, než je mu umožněno vstoupit do ráje, zváženo jeho srdce. A na některých historických vyobrazeních můžeme spatřit lidské srdce na vahách proti ptačímu pírku. Srdce je mnohokrát zmiňováno také v Bibli. Bůh je podle Bible ten, kdo „zná lidská srdce“ a může s nimi také zacházet podle svého uvážení. „Odejmu vám srdce kamenné a dám vám srdce z masa,“ říká například Bůh lidem, kteří se zřejmě oddali zcela ne-srdečným zájmům.
Kromě svých nejrůznějších podob v mytologii, náboženství a samozřejmě ve spojení s romantickou láskou a erotikou může symbol srdce zastupovat vlastně jakoukoli emoci, která je dost silná na to, aby ho byla hodna. Červená barva srdce – barva horké krve a vášně – dává jasně najevo, že srdce je protiváhou rozumu. Aneb „srdce máme k tomu, aby pochopilo to, co nepochopila hlava,“ jak praví lidová moudrost ústy filozofa a básníka Friedricha Schillera.
(vek)