Srdce v ohrožení: potížemi trpí každý pátý akromegalik
Akromegalie je onemocnění, které je s ohledem na typické tělesné změny patrné na první pohled.
Akromegalie je onemocnění, které je s ohledem na typické tělesné změny patrné na první pohled. Tito lidé mívají zvětšené ruce a nohy i výrazné rysy v obličeji. Mnohem nebezpečnější je ale působení růstového hormonu na vnitřní orgány, přestože není na první pohled patrné.
Viníkem růstový hormon
Nástup akromegalie bývá pozvolný a postup tohoto onemocnění je většinou velmi pomalý. Od prvních příznaků ke stanovení diagnózy uplyne v průměru dvanáct let. Projevy akromegalie jsou výsledkem nadměrné tvorby růstového hormonu v podvěsku mozkovém, který zase způsobuje zvýšení tvorby růstového faktoru 1 (IGF 1) v játrech. Vlivem obou hormonů pak dochází k následným změnám:
- nabývají tkáně včetně kůže,
- rostou pojivové a výstelkové tkáně, chrupavky i kosti,
- důležitý je též dopad na metabolismus – častější je vznik cukrovky a zvýšení hladiny tuků v krvi.
Úmrtnost akromegaliků je oproti zdravým jedincům vyšší. Hlavní příčinou jsou nemoci srdce a cév. Riziko těchto onemocnění však může být sníženo úspěšnou léčbou.
Rizikem je velké srdce
Pokud není akromegalie včas léčena, dochází také ke změnám srdeční svaloviny – srdce se zvětšuje a stěny komor i síní se ztlušťují. Tyto změny ovlivňují i funkci orgánu jako pumpy. Objevují se typická onemocnění, která ohrožují akromegalika na životě:
- poruchy srdečního rytmu,
- vysoký krevní tlak,
- srdeční selhání,
- infarkt.
Podle všeho jsou ale změny na srdci do určitého stupně vratné. Při úspěšné léčbě, která docílí snížení hladiny růstového hormonu a IGF 1, dochází opět ke zlepšení činnosti tohoto orgánu.
(hak)