Srdci může prospět i česnek nebo čínská medicína
Přestože západní medicína se svými důkazy podloženými poznatky, přístroji a účinnými léky pořád hraje hlavní roli v léčbě srdečních onemocnění, stále více lidí se zajímá o možnost alternativního přístupu. A také řada lékařů a vědců uznává, že některé rostliny nebo například metody čínské medicíny mohou být našemu srdci prospěšné.
Chelatační terapie
Chelatační terapie je v současné době intenzivně zkoumaná metoda, která používá uměle vyrobenou aminokyselinu běžně známou pod zkratkou EDTA. Ta se aplikuje injekčně přímo do krevního řečiště. Američtí vědci nyní provádějí rozsáhlou studii, která má ověřit účinnost a bezpečnost chelatační léčby.
Česnek
Blahodárné účinky česneku na srdce a cévy jsou známy již dlouho a popularita česneku neklesá ani v současnosti. Česnek se doporučuje na snížení vysokých hladin cholesterolu, při nejrůznějších srdečních onemocněních a také pro snížení vysokého krevního tlaku.
Omega-3 mastné kyseliny
Důležitá role omega-3 mastných kyselin při prevenci a léčbě srdečních onemocnění je studována desítky let, teprve v roce 2004 se však vědci usnesli na tom, že tyto látky snižují riziko srdečních onemocnění, jako je například angina pectoris nebo infarkt. Omega-3 mastné kyseliny jsou obsaženy především v rybím oleji a připisuje se jim schopnost stimulovat krevní oběh, snižovat riziko tvorby krevních sraženin a také snižovat vysoký krevní tlak.
Astragalus – rostlina z čínské medicíny
Astragalus membranaceus, česky kozinec blanitý, je rostlina po staletí užívaná v tradiční čínské medicíně. Tam se používala především pro své blahodárné účinky na imunitní systém. V současné době se v Číně stále objevuje jako doplňková léčba chronické infekční žloutenky a některých druhů rakoviny. V neposlední řadě astralagus byl a je dosud užíván při některých onemocněních srdce.
Lněná semínka a lněný olej
Přestože olej ze lněných semínek je známý především jako účinné projímadlo, byl dříve používán také pro snížení hladiny cholesterolu v krvi. Vědecké studie, které měly jeho příznivý účinek ověřit, však vyprodukovaly poněkud rozporuplné výsledky. Lněný olej zcela jistě neškodí, ale jeho schopnost snížit škodlivý cholesterol v krvi je spíše malá.(vek)
Zdroj: nccam.nih.gov