Srdeční selhání není infarkt
Ačkoliv výskyt srdečního selhání stoupá s věkem, nevyhýbá se ani mladším ročníkům. V celé populaci se výskyt srdečního selhání odhaduje na 2 %. Ve věkové skupině nad 70 let postihuje dokonce každého desátého člověka a 50 % pacientů umírá do pěti let od stanovení diagnózy.
Hlavními rizikovými faktory pro jeho rozvoj jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita či kouření. Tedy faktory, které jsou rizikové i pro vznik srdečního infarktu. A právě on bývá jednou z příčin srdečního selhání. Kromě něj to mohou být také chlopenní vady či dědičná onemocnění srdečního svalu, označovaná souhrnně jako kardiomyopatie, které mohou zapříčinit selhání srdce u mladších jedinců.
Srdeční selhání je závažné onemocnění, které si však lidé mnohdy pletou s infarktem. Zatímco infarkt vzniká v důsledku uzávěru tepen zásobujících srdeční svalovinu, spočívá podstata srdečního selhání v neschopnosti srdce plnit svoji funkci pumpy rozvádějící po těle krev s kyslíkem a živinami. Tělo se zpočátku snaží s nemocí vyrovnat zapojením různých kompenzačních mechanismů, které jsou však postupně vyčerpány a začnou se objevovat typické příznaky srdečního selhání.
Závažné onemocnění s nenápadnými příznaky
Příznaky srdečního selhání jsou často nenápadné, rozvíjejí se pomalu a většina pacientů si je jen málokdy dá do souvislosti se srdcem. Svádějí je na špatnou kondici či stáří a návštěvu lékaře odkládají a to je ta největší chyba. Potíže se zpočátku objevují při větší námaze, s postupem času také při běžných aktivitách. Typickými příznaky jsou nedostatek dechu neboli dušnost, která se může projevovat i v poloze na zádech, otoky nohou a břicha, nevysvětlitelná únava a slabost, bušení srdce, častější močení či nárůst hmotnosti i přes ztrátu chuti k jídlu.
Je lepší svěřit se lékaři se zdánlivými banalitami než zanedbat závažné onemocnění
Pacientům, kteří budou varovné signály dlouhodobě ignorovat a nevyhledají včas odbornou pomoc, hrozí vážné zdravotní komplikace, které mohou nakonec skončit i smrtí. Toto onemocnění se sice nedá zcela vyléčit, ale pokud se na něj přijde včas a nastaví se jeho správná léčba a režimová opatření, které pacient dodržuje, dá se zásadně zpomalit jeho průběh a také zlepšit kvalita života nemocného.
(mraf)
Zdroje:
https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/default.htm