Jak spolu souvisejí sodík a cévy?
Natriuretické peptidy (NP) jsou látky bílkovinné povahy, které ovlivňují vylučování (urézu) sodíku (natria) z organismu. Vylučování sodíku z těla je přitom základním faktorem podílejícím se na regulaci krevního tlaku a správném fungování cévního systému. Mají charakter hormonů a tvoří se v srdečních síních a komorách, dále v mozku a nadledvinách.
V praxi jsou využívány především dva typy natriuretických peptidů:
- natriuretický peptid B (zkráceně BNP),
- NT-proBNP.
Hladina natriuretických peptidů se zjišťuje běžným odběrem ze žilní krve, přičemž optimálně by měl být před odběrem dodržen 20minutový klid na lůžku.
Natriuretické peptidy jako volání srdce o pomoc
Produkce natriuretických peptidů se v organismu obecně zvyšuje při stavech, které jsou spojeny se sníženým vylučováním sodíku z těla. Impulzem k vylučování natriuretických peptidů je zvýšené napětí svalových buněk v srdeční svalovině, k němuž dochází právě v případech selhávání srdce jako pumpy. Hodnoty BNP/NT-proBNP se v krvi zvyšují i při nedostatečném zásobení srdečního svalu kyslíkem a v řadě dalších situací. V současné praxi se hladiny natriuretických peptidů odebírají zejména při:
- diagnostice akutního i chronického srdečního selhání,
- sledování úspěšnosti léčby srdečního selhání,
- odhadu prognózy srdečních onemocnění,
- potvrzení či vyloučení srdečního onemocnění jako příčiny dušnosti.
Natriuretické peptidy v krvi jsou pravděpodobně užitečným parametrem i pro některá jiná onemocnění srdečního i jiných systémů, běžně se však v současné praxi nevyužívají.
Jaké hodnoty natriuretických peptidů ukazují na srdeční selhání?
Přesné hranice hodnot natriuretických peptidů se v jednotlivých laboratořích mohou lišit, konkrétní hladiny jsou navíc odlišné v závislosti na věku, akutnosti/chroničnosti stavu a přidružených onemocněních. U mladších jedinců jsou za patologické považovány již nižší hladiny natriuretických peptidů. Orientačně však platí, že:
- jasně zvýšené hodnoty jsou u BNP nad 500 ng/l, NT-proBNP nad 1000 ng/l,
- šedou zónu tvoří hodnoty BNP 100–500 ng/l, NT-proBNP 250–1000 ng/l a
- za hraniční hodnoty jsou považovány BNP 100 ng/l, NT-proBNP 250 ng/l.
Zvýšené hodnoty natriuretických peptidů v krvi lze obecně považovat za signál srdečního onemocnění. Nelze však tvrdit, že zvýšené hladiny BNP a NT-proBNP v krvi jednoznačně značí srdeční selhání, neboť se mohou v krvi ve zvýšené míře objevit i v souvislosti s jinými nemocemi srdce a ovlivněny jsou i řadou dalších faktorů (mimo jiné nemocemi štítné žlázy, jaterní cirhózou, chronickou obstrukční nemocí bronchopulmonální, těhotenstvím aj.).
Na druhou stranu zjištění negativní hodnoty BNP/NT-proBNP prakticky vylučuje přítomnost srdečního onemocnění. To je důležité na příklad v situacích, kdy lékař pátrá po příčině dušnosti. Dostupná data nasvědčují, že hodnoty BNP/NT-proBNP mohou u lidí s diagnózou srdečního selhání vypovídat i o zvýšeném riziku úmrtí ze srdečních příčin během hospitalizace i s přibližně ročním výhledem.
Odběr BNP/NT-proBNP jako součást prevence srdečních onemocnění?
Stanovení BNP/NT-proBNP nepatří k rutinním vyšetřením, které by se provádělo jako součást prevence srdečních onemocnění. Jeho využití má v ambulantní péči své místo především v situacích, kdy je pacient dušný a není zřejmé, zda mají jeho obtíže původ v srdečním, či jiném orgánovém systému. Dále je, jak bylo uvedeno, využíváno v rámci diagnostiky a péče o pacienty se srdečním selháním.
Na tento odběr vás obecně může poslat jakýkoliv lékař včetně praktického. V současné době existují i přístroje k okamžitému vyhodnocení hladiny NT-proBNP přímo v ordinaci, avšak ne každý lékař je touto možností vybaven. Zdravotní pojišťovny navíc omezují frekvenci těchto výkonů, kterou v rozsahu zdravotního pojištění proplácí.
(tich)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6600257/
https://lekarske.slovniky.cz/pojem/natriureticke-peptidy
http://www.nspka.cz/okbh-lab-prirucka/HVEZDAAAEZ.htm
https://www2.ikem.cz/plm_lp/_LP_16486-L0000006.htm
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-POCT.pdf