Srdeční příhodě v budoucnu pomůže zabránit mobilní telefon
Srdeční příhoda je nejčastější příčinou úmrtí. Nemusí ale vždy končit tragicky. Mnohdy jí totiž předcházejí nenápadné změny organismu, kterých si ale sami nevšimnete. Tohoto faktu si je vědoma řada firem vyvíjejících medicínské přístroje.
Co je to „srdeční příhoda“
Pod tímto pojmem se skrývá řada různých chorob, jejichž důsledkem je náhlé zhoršení srdeční funkce. Infarkt myokardu je asi to, co většinu lidí napadne jako první. Při něm dojde k uzávěru některé z věnčitých tepen a srdeční sval přestane být zásobován okysličenou krví. Další nebezpečí představují poruchy srdečního rytmu.
Lékař na telefonu
Malá krabička připnutá na pásku k hrudníku bude umět sledovat srdeční frekvenci a rytmus, dechovou frekvenci, okysličení krve, vodivé parametry hrudníku a řadu dalších parametrů. Prostřednictvím mobilního telefonu s internetovým připojením pak bude možné zachycená data a trendy poslat okamžitě přímo do ordinace vašeho lékaře. Ten potom údaje vyhodnotí a posoudí váš aktuální stav, aniž by vás musel vyšetřit přímo u sebe v ordinaci.
Takové přístroje jsou zatím ve fázi vývoje a experimentů a pochopitelně by sloužily pouze vytipovaným rizikovým pacientům. Rovněž by je bylo možné využít u pacientů po prodělané srdeční příhodě, kteří by mohli být s takovýmto monitorem propuštěni z nemocnice mnohem dříve než nyní.
Domácí monitoring
V současné době již existuje určitý druh domácího monitoringu u pacientů s některými druhy kardiostimulátorů. Kardiostimulátor je ovšem přístroj, který má pacient voperován přímo pod kůží na hrudníku a vedou z něj elektrody až do srdce. Rozhodně tedy nemůže být určen k rutinnímu sledování. Navíc dokáže zpracovávat pouze srdeční rytmus, nikoliv další důležité životní funkce. Vývoj těchto nových domácích monitorů by tedy mohl výrazně pomoci pacientům se srdečním onemocněním a zlepšit tak jejich vyhlídky na delší a kvalitnější život.
(omat)