I cílená léčba může mít nežádoucí účinky
Revmatoidní artritida byla po dlouhá desetiletí velmi obtížně léčitelné chronické onemocnění. V poslední době se ovšem revmatikům blýská na lepší časy díky stále větší dostupnosti cílené léčby. Ta sice není všemocná, pomáhá ale více než hodně.
Léčba přesně zacílená
V posledních několika letech došlo v léčbě revmatoidní artritidy k mnoha změnám. Pacienti, kteří ne zcela dobře reagovali na léčbu tzv. nemoc modifikujícími léky, už nemusí dále trpět. Světlo světa totiž spatřila zcela nová, tzv. cílená léčba zánětů. Ta totiž dokáže zasáhnout přímo nemocné buňky a neovlivňuje tak okolní zdravé buňky, tak jako to dělají klasické léky. Přesto s sebou i cílená léčba nese riziko různých nežádoucích účinků.
Od bolestí hlavy…
Ačkoliv dokáže cílená léčba velmi dobře ulevit od obtíží revmatoidní artritidy, nese s sebou, stejně jako všechny léky, riziko nežádoucích účinků. Část přípravků cílené terapie se podává injekční cestou, proto mezi nejčastější nežádoucí účinky patří bolest či alergické reakce v místě vpichu. Tyto obtíže se údajně vyskytují až u 30 % pacientů. Velmi časté jsou také vyrážky na kůži a bolesti hlavy. Někdy se u pacientů může objevit i zvýšení krevního tlaku nebo abnormální hodnoty tzv. jaterních testů.
… až po močové záněty
Protože cílená léčba potlačuje imunitní systém, může kromě jiného zvyšovat i riziko vzniku různých infekcí. Mezi běžné nežádoucí účinky tak patří i záněty horních cest dýchacích, nevolnost, a dokonce i podobné příznaky jako u chřipky – bolest hlavy, svalů, zimnice a horečky. Výjimečně se také můžou objevit i bolesti břicha, a někdy dokonce i infekce močových cest, které se projevují bolestí a pálením při močení.
Proto by měli pacienti, kteří jsou biologickou léčbou léčeni, mít na paměti, že při dlouhodobějších horečkách je na místě vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc. Tito pacienti by také měli vždy pečlivě se svým ošetřujícím lékařem konzultovat každé očkování a vůbec by neměli být očkováni živými vakcínami.
(kam)
Zdroj:
www.webmd.com