I děti potřebují pravidelné oční prohlídky
Včasné odhalení očních zdravotních problémů je u dětí velmi důležité. U těch nejmenších je normální zrak klíčový pro zdravý vývoj, u těch větších může kvalita vidění ovlivnit například školní výsledky.
Které oční vady jsou u dětí nejčastější?
V dětství se často začíná rozvíjet krátkozrakost, která se může, ale nemusí postupně zhoršovat až do dospělosti, kdy se vada ustálí. Děti bývají také dalekozraké, tato vada však naopak se zvyšujícím se věkem často mizí. Kromě těchto dvou běžných problémů se u dětí relativně často vyskytují také následující oční vady:
- Tupozrakost (amblyopie) – znamená zhoršené vidění bez vyvolávající anatomické příčiny. Často se vyskytuje pouze na jednom oku – v tom případě se zdravé oko dočasně zakrývá, aby dítě bylo nucené používat oko tupozraké a tím ho „procvičovalo“.
- Šilhání (strabismus) – je často způsobené poškozením svalů, které ovládají oční pohyby. Je nutné jej začít včas léčit, aby se zrak mohl normálně vyvíjet. Šilhání je častou příčinou již zmíněné tupozrakosti.
- Barvoslepost – větší či menší porucha barvocitu je v populaci relativně častá. Vyšetření barvocitu se u dětí provádí rutinně během preventivních lékařských prohlídek.
Ujistěte se, že je všechno v pořádku
Základní vyšetření zraku u dítěte provádí dětský lékař při preventivních prohlídkách, a závažná oční vada by proto neměla uniknout pozornosti. Dětskému lékaři vždy sdělte, pokud se u vašeho dítěte objeví následující potíže:
- časté mnutí a tření očí,
- neobvykle časté mrkání,
- u velmi malých dětí neschopnost udržovat oční kontakt,
- neschopnost fixovat pohled na nabízené hračky a předměty.
U školních dětí je třeba včas zaznamenat případné projevy krátkozrakosti. Ujistěte se, že vaše dítě ve škole vidí dobře na tabuli i ze zadních míst nebo že nečte a nesleduje televizi příliš zblízka.
(vek)
Zdroj: www.allaboutvision.com