Těhotenský ultrazvuk
Ultrazvuk, UZ nebo SONO je neinvazivní, naprosto bezbolestná zobrazovací metoda. Je neškodná pro matku i dítě. Umožňuje lékaři sledovat a hodnotit průběh těhotenství.
Kdy se to používá...
Ultrazvuk se v průběhu těhotenství provádí hned několikrát (nejméně 3 až 4krát) . Poprvé obvykle v 6. týdnu těhotenství. Toto vyšetření slouží k potvrzení těhotenství a určení jeho stáří. Druhé vyšetření, zaměřené na sledování vývojových vad, se provádí ve 12. týdnu. Další následuje přibližně ve 20-22. a 30-32. týdnu těhotenství. Krátce před porodem může porodník vyšetřovat maminku ultrazvukem i opakovaně.
K čemu vyšetření slouží...
Těhotenský ultrazvuk má v gynekologii a porodnictví nezastupitelné místo. Představuje lékařovo oko do maminčina bříška. Umožňuje potvrdit těhotenství a vyloučit jeho nesprávnou polohu (mimoděložní těhotenství), určit počet plodů a jejich srdeční akci. Z naměřené délky kostí a velikosti hlavičky lze vypočítat stáří plodu. V průběhu těhotenství lékař sleduje vývoj a postavení plodu a jeho orgánů (především srdce a ledvin), množství plodové vody a stav placenty. Speciálním druhem ultrazvuku - Dopplerovským vyšetřením - barevně zobrazí průtok krve placentou a pupečníkem. Může včas zachytit případné odchylky nebo vady. Z ultrazvuku se matka na přání dozví i pohlaví svého dítěte. Ultrazvuk se také používá při každém zákroku v průběhu těhotenství (např. při odběru plodové vody).
Co je k tomu potřeba...
Ultrazvukový přístroj se skládá ze sondy napojené na přístroj s ovládacím pultem a zobrazovacím monitorem. Navíc je vybaven tiskárnou, která umožňuje vybrané obrázky vytisknout. Pro těhotenský ultrazvuk se používají dva základní druhy ultrazvukových sond. Prvním z nich je klasická sonda pro vyšetřování přes břicho. Druhým je sonda vaginální, určená k vyšetřování přes pochvu. Pro lepší zobrazení se na ultrazvukové sondy nebo přímo na břicho nanáší průhledný gel.Jaký je princip...
Ultrazvuk je zvukové vlnění vysoko nad hranicí slyšitelnosti lidským uchem. Jeho vlny pronikají hmotou. Na rozhraní dvou částí s odlišnými vlastnostmi dochází k odražení části vln a jejich návratu zpět směrem ke zdroji. Zbylé vlny pokračují hmotou dál, dokud nedosáhnou dalšího rozhraní, kde se opět jejich část odrazí. Sonda lékařského ultrazvukového přístroje přiložená na břicho těhotné vysílá do jejího těla UZ vlny. Ty se po dosažení hranice orgánů plodu částečně odrazí a vrací zpět k sondě. Přístroj tyto odražené vlny a jejich časové zpoždění zpracuje do výsledného černobílého obrazu na monitoru.Jak se na to připravit...
Těhotenský ultrazvuk nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Můžete před ním normálně jíst i pít. Lékař vás nejspíš požádá, abyste se před vyšetřením vymočila. Na vyšetření Vás zve porodník z těhotenské poradny. Přineste si těhotenskou průkazku, do které zaznamená výsledek vyšetření.