Těhotenské hormony – naděje pro pacienty s roztroušenou sklerózou
Vědcům už několik let dělá těžkou hlavu poměrně delší dobu známý fakt, že u pacientek s roztroušenou sklerózou (RS) dochází v průběhu těhotenství k výraznému ústupu příznaků tohoto onemocnění.
Prolaktin podporuje tvorbu myelinu...
Studie kanadských vědců prováděné na myších ukázaly, že těhotenský hormon prolaktin spouští produkci myelinu. Myelin je látka chemicky podobná tukům, která „obaluje“ nervová vlákna, a slouží tak jako jejich izolace v oblasti centrálního nervového systému.
Při RS je právě tento nervový „izolant“ napaden imunitním systémem, který má normálně tělo chránit. Následkem porušení ochranné vrstvy nervu dochází pak ke zhoršení citlivosti a pohyblivosti. Tyto příznaky mohou mít různý stupeň závažnosti. Poškození nervů a částečné oslabení nervovému signálu, který ovládá svalovou koordinaci, sílu stahu a citlivost, má za následek zhoršení nejen těchto funkcí, ale i zhoršené vidění. Na RS zatím neexistuje účinná léčba, která by byla schopna trvale zvrátit postup tohoto onemocnění.
Použití prolaktinu v léčbě roztroušené sklerózy...
Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise zabývajícím se touto problematikou přichází se závěrem, že právě prolaktin by mohl být použit u pacientů k „opravě“ poškození vyvolaných RS a zlepšit tak jejich příznaky. Březí myši totiž produkují více myelinu než jejich stejně staré nebřezí kolegyně. Vědci uměle u myší navodili poškození nervového myelinu, podobné tomu u RS, ale po čtrnáctidenním pozorování měly březí myši dvakrát více myelinu než jejich nezabřezlé nepoškozené protějšky. Stejného efektu bylo překvapivě dosaženo injekčním podáním prolaktinu myším, které březí nebyly. Před aplikací prolaktinu bylo u těchto myší rovněž navozeno poškozením myelinu.
Závěrem této studie je, že prolaktin může být právě ten hledaný lék, který bude schopen navodit opravu nervových obalů poškozených v důsledku RS, tvrdí doktor Weiss, ředitel univerzitního výzkumného ústavu v kanadském Calgary. Zároveň ale dodává: Bude trvat ještě nejméně 1–2 roky, než proběhnou úplné studie na zvířatech a budeme moci přistoupit k testování tohoto léku na lidských dobrovolnících.
(ver)
Zdroj: AP, Reuters