Tak jde čas aneb Život očí
Oko se začíná měnit hned po narození a vyvíjí se po celý náš život. Jak stárneme, stárnou spolu s námi i oči. Součásti oční čočky se stávají stále méně elastické, což negativně ovlivňuje naši schopnost zaostřit na blízké předměty.
Jak vidí novorozenec
Děti se rodí s úplnou schopností vnímat okolní objekty a barvy. Zároveň jsou však silně krátkozraké, takže vzdálenější předměty vidí rozmazaně. Vcelku ostře vnímají jen předměty vzdálené 20 až 40 centimetrů.
Dětské oči prověří škola
Nároky na dobrý zrak našeho potomka pochopitelně vzrostou především po nástupu do školy. Zatímco v předškolním věku bylo dítě zvyklé dívat se především na vzdálenější předměty, v lavici musí dlouhou dobu ostřit do blízka. Právě ve školním věku se u dětí často objeví krátkozrakost, která se může zhoršovat až do ukončení puberty, kdy se vada obvykle ustálí.
Stárnoucí zrak
I u zcela zdravých lidí se ve vyšším věku v souvislosti se zrakem objevují následující problémy:
Presbyopie – odborný výraz označuje zhoršení schopnosti ostrého vidění na malou vzdálenost. V praxi se tento problém týká především čtení drobného písma. Brýle na čtení jsou od zhruba padesáti let věku nepostradatelnou výbavou každého člověka.
Sklivcové zákaly – stojíte-li v jasném světle a nedíváte se právě upřeně na žádný předmět, můžete si všimnout malých černých zrnek nebo „šmouh“, které jakoby plavaly ve vašem zorném poli. Jedná se o částice ve sklivci, rosolovité hmotě vyplňující naše oko. S věkem se jejich počet zmnožuje a někdy mohou být skutečně obtěžující, i když kvalitu zraku neohrozí.
Slzení – s věkem jsou oči stále citlivější na světlo nebo vítr a začnou snadněji slzet. S nadměrnou citlivostí očí a slzením je často spojena i suchost očí.
Při potížích k odborníkovi
Kromě celkem neškodných nepříjemností, které ve vyšším věku postihují náš zrak, se někdy objeví i skutečně vážná onemocnění. Některá nás o zrak mohou i zcela připravit. Důležité je nebrat nezvyklé příznaky na lehkou váhu a včas navštívit lékaře. Samozřejmostí jsou pak pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře.
(vek)
Zdroj: www.agingeye.net