Proč mají léky výpadky a co s tím dělat?
Lékárny a hlavně pacienti se poslední dobou potýkají s výpadkem léků. Proč k výpadkům u některých léků dochází a jak si s tím poradit? A kde zjistíme, jestli náš lék má problém s dodáním do lékárny?
Nedávný výpadek se týkal například vitamínových kapek Vigantol, léku na srdce Digoxin či antibiotické masti Framykoin. Problém nastal u některých antibiotik, protože výrobce přerušil dodávku penicilinu.
Proč chybí můj lék v lékárnách?
Důvodů může být několik. Za nedostatkem často stojí vysoká poptávka po daném léku, problém ve výrobě nebo potíže s distribucí. Dalšími důvody pak mohou být nízká výše stanovené úhrady (tedy maximální ceny), zánik léku, změna registrace, zpoždění dodávky či marketingové důvody. Někdy je i problém na straně dodavatele, který nezajistí dostatek účinné látky, jiných surovin nebo obalového materiálu.
A proč firma nezačne jednoduše vyrábět více kusů, když se už v lékárnách vyprodaný? Výroba léčiv je velice komplikovaný proces, který probíhá za dodržování přísných bezpečnostních a kvalitativních podmínek. Když se náhle prodává více léku než obvykle, není možné ihned zareagovat, výrobní proces zastavit a začít vyrábět lék ve větším množství.
Problém u výpadku antibiotik
Lékaři musí místo penicilinu většinou předepsat antibiotikum se širším spektrem účinků – to člověku sice jednorázově pomůže, ale do budoucna se tím může posílit odolnost bakterií. Hrozí, že antibiotika pak nebudou mít takovou účinnost.
Jak se řeší výpadek léku?
1. Záměna léku za jiný
Pokud máme lék na lékařský předpis, může nám lékárník nabídnout jiný lék od jiného výrobce, ale se stejnou účinnou látkou, cestou podání nebo formu léku. Záměnu může provést se souhlasem pacienta a v případě, že na receptu lékař výslovně neuvedl „nezaměňovat“.
2. Dovoz ze zahraničí
Můžeme použít léčivý přípravek, který není registrovaný v ČR, ale který může být alternativou pro registrovaný, aktuálně nedostupný léčivý přípravek. Neregistrovaný léčivý přípravek však může předepsat pouze lékař.
3. Alternativa s jinou účinnou látkou
Variantou je i zaměnit lék za jiný, který má jinou účinnou látkou s obdobnými léčebnými účinky. Případně se dá měnit i forma léku, např. záměna masti za krém. To však může lékárník udělat pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře.
Účinná látka a záměny léků
Účinnou látkou se rozumí chemická sloučenina, která je nositelem vlastních účinků léku. Účinná látka vyvolává nějaký účinek nebo reakci. Léčivý přípravek obsahuje kromě této hlavní účinné látky i další pomocné látky (různá plniva či pojiva), aby byla zpracovaná do formy léku.
Existuje mnoho léčivých přípravků, které obsahují stejnou účinnou látku, ale liší se obchodním názvem a výrobním firmou. Také některé řetězcové lékárny mají svou vlastní značku léků. Když tedy není konkrétní lék k dispozici, dá se zaměnit za jiný lék se stejnou účinnou látkou. Nemusíme mít žádné obavy, že by byl lék méně účinný. Jen v některých případech se nehodí léky zaměňovat. Nevíte, proč vám lékař nebo lékárník vyměnil lék? Zeptejte se našich lékařů, odpoví vám obratem.
U kterých léků není vhodná záměna?
- antipsychotika, antidepresiva (léky na psychické poruchy),
- léky na ředění krve (warfarin),
- léky s obsahem hormonů (např. antikoncepce),
- antiepileptika (léky na léčbu epilepsie),
- antiarytmika (léky na léčbu arytmie).
Jiné léky by mohly mít odlišný účinek – nižší nebo naopak vyšší účinek než původní lék. Proto je vhodné o této záměně se poradit s ošetřujícím lékařem.
Kde najít informaci o výpadku léků?
Dostupnost daného léčivého přípravku lze zjistit v databázi Výpadky léků na stránkách SUKL.cz (web Státního ústavu pro kontrolu léčiv). Informace na SÚKLu se pravidelně aktualizují mimo jiné podle komunikace s dodavateli.
Přerušení dodávky určitého léku někdy nemusí znamenat, že léky přestanou být okamžitě nedostupné v lékárnách. Výpadek léku může být krátkodobý i dlouhodobý. Ministerstvo zdravotnictví se SÚKL spolupracuje a podle získaných dat může zjistit, jaká rizika hrozí kvůli nedostatku léku na trhu a jak zakročit.
Zdroje a více informací: