Není na čase žít zdravěji? Kontrolujte svůj cévní věk
Cévní věk je odrazem stavu našich tepen. Ty mají s přibývajícími roky tendenci k tuhnutí, což může mít negativní dopad na srdce. Jednoduché vyšetření prozradí, jak jste na tom s pružností cév právě vy.
U osob starších, s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo s onemocněním ledvin je riziko tuhnutí tepen značné. Za normálních podmínek tepny, zvláště pak aorta, kladou vůči nárazům krve elastický odpor. Tyto nárazy na cévní stěnu vytváří tok krve, kterou vypuzuje srdce do oběhu při svém stahu. Stěny tepen mají díky své výstelce schopnost tuto tlakovou vlnu šířit dále. S přibývajícím věkem však dochází k zesílení stěny, což má za následek menší poddajnost tepen – tlakové vlny se cévami šíří rychleji. Následně dochází ke zvýšení krevního tlaku a zátěže srdce.
Proč tepny tuhnou
Patologicky změněné tuhé tepny jsou důsledkem nadbytku proteinu kolagenu oproti elastinu. Stává se to jen na určitých místech cév, proto nedochází k postižení v celé jejich délce. Nejvíce náchylné k tomuto postižení jsou cévy vystupující ze srdce a ty, které zásobují vnitřní orgány. Končetiny tyto problémy zase tolik neohrožují.
Měření nebolí
Vyšetření cévního věku se provádí měřením tzv. rychlosti pulsové vlny. Ta se určuje v metrech za sekundu. Čím je aorta tužší, tím je i větší rychlost pulsové vlny, protože krev tudy proudí rychleji. Vlna se zakresluje do grafu a její tvar a rychlost závisí na tuhosti arterií. Ve směru od srdce se cévy zužují, a protože krev musí téci v cévách menšího průměru, dochází k nárůstu krevního tlaku. Vyšší rychlost pulsové vlny představuje pro jedince riziko kardiovaskulárního onemocnění. Vyšetření je velmi přínosné. Podobá se měření krevního tlaku a měří se stejně – na paži. Studie prokázaly, že je velmi citlivé. Předpověď rizika srdečních a mozkových příhod je touto metodou spolehlivější než údaje o krevním tlaku, věku nebo hladině cholesterolu v krvi.
Zlepšete životosprávu
Tuhost tepen lze řešit. Pokud vám byl zjištěn vyšší cévní věk, začněte dodržovat následující doporučení.
- Preferujte zdravý životní styl a věnujte se cvičení.
- Snižte svoji tělesnou hmotnost a omezte slané pokrmy.
- Konzumujte pravidelně rybí tuk a česnek.
- Pokuste se zredukovat „zlý“, LDL cholesterol v krvi.
- Odměňte se občas sklenkou alkoholu – potěší i vaše cévy.
(žij)
Zdroj:
http://www.meditorial.cz/dokumenty/brozura_poradna_A4_low.pdf