V souvislosti s harmonizací evropského názvosloví balených vod došlo v roce 2001 k převratné změně ve významu jmen kategorií. Vlivem toho mnozí konzumenti nevědomě nakupují a pijí něco jiného, než si myslí. Kupují výrobky označené jako „minerální voda“ kvůli tomu, že očekávají oproti běžné pitné vodě zvýšený obsah minerálů.
Významový posun v praxi
V běžné obchodní síti jsou k nalezení jednak „minerální vody“ a pak „výtěžky z přírodního léčivého zdroje“. K jakému posunu významu tohoto značení vlivem změny terminologie tedy došlo?
Bývalá stolní voda je dnes minerální voda
Podle nového označení jsou vody s nízkou mineralizací (tedy původně „stolní“ či „pramenité“) označované jako „minerální vody“. Tyto čisté vody bez léčebného využití nejsou charakterizované vysokým obsahem rozpuštěných minerálů. Ptáte se, proč má tedy současná „minerální voda“ přívlastek „minerální“? Po změně legislativy totiž „minerální“ neukazuje na zvýšený obsah minerálů, ale na původ vody. Tyto vody jsou jímané z podzemních vrtů – tedy z minerálního prostředí.
Bývalá minerální voda je dnes výtěžek z přírodního léčivého zdroje
Původní „minerální vody“ s léčebným využitím v lázních, lidově „minerálky“, nemají dnes společné evropské pojmenování. Například v Německu spadají pod lokální název „Heilwasser“, v anglicky mluvících zemích též jako „natural remedy“. V legislativě Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) obdržely nové pojmenování – „výtěžek z přírodního léčivého zdroje“. Toto povinné značení je v obchodech často doplněno o srozumitelnější název „lázeňský pramen“. Pouze balené vody s tímto označením obsahují vysoce mineralizované lázeňské prameny s léčivými účinky.
Pramen pro léčebné využití musí splňovat kritéria daná lázeňským zákonem, například to musí být voda původní čistoty s obsahem rozpuštěných pevných látek v množství nejméně 1 g/l, s obsahem nejméně 1 g/l rozpuštěného oxidu uhličitého nebo s obsahem jiného pro zdraví významného chemického prvku anebo musí pramen vyvěrat s přirozenou teplotou vyšší než 20 °C nebo obsahovat radioaktivní radon v množství nad 1,5 kBq/l.
Přírodní léčivé zdroje podléhají státní kontrole
Dohled nad dodržováním zákonem stanovených kritérií v přírodních léčivých zdrojích provádí Ministerstvo zdravotnictví ČR. Pro tyto účely byl pod záštitou ministerstva zřízen Český inspektorát lázní a zřídel, který dohlíží na splnění požadavků na vlastnosti zdroje a posuzuje například jeho složení, vlastnosti, vhodnost a možnost jeho využití nebo podmínky k zabezpečení jeho ochrany.
Inspektorát vydává povolení k využívaní zdroje a dbá na šetrné využívání nejenom zdroje, ale i jeho výtěžku především k léčebným a dietetickým účelům a tím zamezuje nešetrnému zacházení s ním či jeho plýtvání. Tímto způsobem je zajištěno, že je daný zdroj přírodním léčivým zdrojem nebo zdrojem přírodní minerální vody garantované kvality a s deklarovaným množstvím obsažených minerálů.
V obchodě si dejte pozor na označení lahve
Až budete příště v supermarketu vybírat vodu s vysokým obsahem minerálů, zaměřte se na etikety balených vod a vybírejte ty s nápisy „výtěžek z přírodního léčivého zdroje“ nebo „lázeňský pramen“. Pouze tyto jsou vedené MZ ČR jako voda pro léčebné využití a mají schopnost ovlivnit svým složením některé chronické stavy a akutní funkční potíže.
(lexi)
Zdroje:
zákon č. 164/2001 Sb., o přírodních léčivých zdrojích, zdrojích přírodních minerálních vod, přírodních léčebných lázních a lázeňských místech a o změně některých souvisejících zákonů. Dostupné na www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-164.
https://www.prolekarniky.cz/novinky/malokdo-vi-ze-lecive-prameny-se-jiz-nenazyvaji-mineralka-aneb-jak-se-vyznat-v-soucasne-legislative-balenych-vod-129473