Necháte se nachytat na mýty o metličkách?
Metličky, metličkovité varixy nebo také mikrovarixy. Mužům to většinou nic neříká. My ženy ale víme, o čem je řeč. Statistiky udávají, že jimi trpí každá druhá žena.
Metličky se nelíbí
Metličky nás trápí hlavně z kosmetických důvodů. Vyskytují se nejčastěji na obličeji a na dolních končetinách. Není to jen vada na kráse, mohou upozornit i na mnohem důležitější skutečnost, a to že žilní stěny ztrácí svoji elasticitu. To může vést k tvorbě větších křečových žil a žilní nedostatečnosti.
Za vším hledej genetiku
Za jejich vznik může především genetika. Svůj podíl na vzniku a zhoršování mikrovarixů mají i další rizikové faktory. Mezi ně patří nedostatek pohybu, sedavý způsob života, dlouhodobé stání. Ale také nadváha, hormonální vlivy během těhotenství a při určité dispozici i užívání antikoncepce.
Metličky provází celá řada mýtů:
1. mýtus: Opálená pleť žilky zamaskuje.
Pravda: Opak je pravdou. Přílišné vystavování slunečním paprskům může metličky naopak způsobit. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější.
2. mýtus: Sezení se zkříženýma nohama způsobuje metličky.
Pravda: Dr. Weiss, profesor dermatologie univerzity v Baltimore, tomuto mýtu oponuje svým tvrzením: „Každý si občas dává nohu přes nohu, a přesto ne všichni je mají.“
3. mýtus: Přibývání na váze způsobuje mikrovarixy.
Pravda: Podle Dr. Weisse naopak úbytkem váhy kůže splaskne a odhalí rozšířené cévky pod ní. Tuk pod kůží vlastně pomáhá metličky maskovat.
4. mýtus: Užíváním vitaminových doplňků obsahujících výtažky z jírovce maďalu (tzv. koňského kaštanu) lze metličkám stoprocentně předejít.
Pravda: S dědičností, která zde hraje roli až v 80 procentech, nic moc udělat nelze.
I přes vysoké procento dědičnosti se metličkám dá dodržováním zdravého životního stylu alespoň částečně předejít, nebo jejich projevy alespoň zmírnit.
(jas)
Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/129341.php