Pět kroků pro bezpečnost potravin
Výskyt ptačí chřipky v Asii (Čína, Indonésie) a v Evropě (Rumunsko a Turecko) a v Africe (Egypt) v srpnu 2007 vedl ke zvýšenému zájmu o odhalování možných zdrojů nákazy a o rizika, která pro nás mohou plynout z různých zdrojů.
Nejčastější způsob přenosu infekce...
Většina osob se nakazila virem H5N1 přímým kontaktem s infikovanou drůbeží – ať už živou, nebo uhynulou. V této souvislosti se objevily i obavy, že k přenosu může dojít požitím kontaminovaných drůbežích produktů – tedy masa, vajec a výrobků z nich. Nejsou však k dispozici žádné důkazy o tom, že by se člověk mohl ptačí chřipkou nakazit požitím důkladně zpracovaných potravin.
#IMG#Objevilo se ale několik případů, kdy se u lidí vyskytla nákaza po konzumaci pokrmů, které byly připraveny ze syrové drůbeží krve nebo masa (nebo se s nimi dostaly do kontaktu).
Dbejte na prevenci...
Oddělení WHO, které se zabývá zoonózami (tedy nemocemi přenosnými ze zvířat na člověka), bezpečností potravin a nemocemi přenášenými potravou, zveřejnilo několik doporučení. Ta by měla pomoci zabezpečit bezpečnost jídla jak v oblastech, ve kterých se ptačí chřipka vyskytla, tak i mimo ně.
Pět následujících kroků se vyplatí dodržovat jako prevenci přenosu nejen ptačí chřipky, ale i mnoha jiných infekčních onemocnění.
- Udržujte při přípravě jídla čistotu
Řada mikroorganismů může způsobit různé nemoci. Přenáší se dotykem, kuchyňským nádobím a náčiním. Před přípravou jídla i před jídlem si umývejte ruce, stejně tak po použití toalety. Chraňte potraviny i kuchyňské plochy před hmyzem, hlodavci a domácími zvířaty.
- Oddělujte vařené potraviny od syrových
Uchovávejte vařené potraviny odděleně od syrových. Pro přípravu syrového masa a vajec užívejte jiné nádobí a prkénka než pro manipulaci s potravinami, které nebudete tepelně upravovat (pečivo, ovoce, zelenina).
- Potraviny důkladně tepelně zpracujte
Při úpravě masa by mělo být dosaženo teploty 70 °C alespoň po dobu 10 minut. Maso by mělo být důkladně tepelně zpracované, propíchnete-li ho, neměla by vytékat krvavá šťáva. Pozornost věnujte především různým roládám, sekané, kýtám a drůbeži vcelku (grilovaná kuřata). Vejce by měla být uvařená natvrdo.
- Skladujte potraviny při bezpečné teplotě
Uchováváme-li jídlo při pokojové teplotě, mikroby se mohou dobře množit. Při teplotě nižší než 5 °C a vyšší než 60 °C je však jejich množení zabráněno. Pokrmy bychom tedy měli servírovat horké (60 °C) a skladovat v ledničce, která je nastavena na teplotu 5 °C. Uvařené jídlo nenechávejte při pokojové teplotě déle než dvě hodiny, ani v ledničce by však nemělo být skladováno dlouho. Potraviny rozmrazujte pozvolna v ledničce, ne při pokojové teplotě.
- Používejte vodu i potraviny ze zdrojů, u kterých je kontaminace vyloučena
Voda, kterou používáte, by měla být nezávadná, vodu z některých zdrojů je nutné převařit. Potraviny, které kupujete, by měly být čerstvé a nezkažené, i tak je však nutné ovoce a zeleninu před použitím důkladně omýt anebo oloupat. Nepoužívejte potraviny po uplynutí data jejich spotřeby.
(hak)