Pět nejčastějších mýtů o první pomoci aneb Jak opravdu zachránit život
O prázdninách a letních dovolených se častěji než kdy jindy můžete dostat do situací, kdy na vaší rychlé a správné reakci bude záviset zdraví, nebo dokonce život druhého člověka.
Možná si ze školy nebo z různých kurzů pamatujete něco o základech první pomoci, ale je pravděpodobné, že se vám mezi ty správné zásady časem přimíchaly i nějaké babské rady dávno vyšlé z módy, nebo dokonce nebezpečné mýty. Podívejte se na některé z nich…
1. Pokud neumím dávat umělé dýchání, nemůžu před příjezdem záchranné služby už nijak pomoci
Asi každý ví, že k člověku v bezvědomí je potřeba co nejrychleji přivolat záchrannou službu. Pokud u něj navíc nezjistíte dech ani srdeční tep, měli byste zahájit kardiopulmonální resuscitaci, tedy umělé dýchání a srdeční masáž. Právě umělé dýchání je důvodem, proč se mnoho lidí zdráhá resuscitaci provádět nebo ji nedělají správně. Byla by však velká chyba rezignovat na ni úplně, protože i samotná srdeční masáž intenzivně prováděná do příjezdu záchranné služby může pomoci zachránit život. Do srdeční masáže se proto pusťte v každém případě. Často je dokonce důležitější než samotné umělé dýchání. Podrobný návod na poskytnutí první pomoci v podobě kardiopulmonální resuscitace hledejte zde: Kardiopulmonální resuscitace
2. Silné krvácení zastavím nejlépe škrtidlem
V nepoučených rukou a ve stresové situaci k tomu může škrtidlo napáchat víc škody než užitku. Mějte proto na paměti, že případné použití škrtidla patří téměř vždy do rukou odborníka, ostatní si v naprosté většině případů vystačí s tlakovým obvazem. Při stavění silnějšího krvácení zdvihneme postiženou končetinu nad úroveň těla, aby tlak krve vytékající z rány byl nižší, a na ránu přikládáme sterilní tlakové obvazy. Vždy, když obvaz prosakuje, přiložíme další, ale původní obvaz rozhodně neodstraňujeme! Více informací čtěte zde: Krvácení.
3. Při zmijím uštknutí je potřeba vysát jed z rány
Zmiji vyhřívající se na sluníčku bychom samozřejmě měli obejít širokým obloukem, ale když už se nehoda stane a zmije někoho uštkne, nejdůležitější ze všeho je nepropadat panice. Česká zmije není africká mamba a úmrtí v řádu několika minut pravděpodobně nehrozí. Kdysi populární vysávání rány je dnes považováno za nepřípustné a stejně tak i zaškrcování postižené končetiny. Při uštknutí zmijí okamžitě voláme záchrannou službu a postiženému zakážeme veškerý zbytečný pohyb, který by zrychlil proudění krve a tím i distribuci jedu v organismu. Jak nejlépe poskytnout první pomoc při hadím uštknutí, se podívejte sem: Hadí uštknutí.
4. Při krvácení z nosu pomůže zaklonit hlavu
I když se vám záklon hlavy může zdát praktický, protože si při něm nepotřísníte svoje nové tričko, správný postup je přesně opačný. Při záklonu hlavy totiž krev stéká do krku a postižený ji polyká, což může po určité době vyvolat zvracení. Člověk krvácející z nosu by se měl správně posadit do mírného předklonu a nosní křídla silně stisknout ukazováčkem a palcem. Pokud se krev dostává do úst, zapomeňte na nové tričko i na estetiku a nemilosrdně ji vyplivujte. Nos by se neměl také ničím ucpávat, ale pokud krvácení nepřestane do dvaceti minut, vyhledejte lékaře. Podrobnosti o správném zastavení krvácení z nosu: Krvácení z nosu.
5. Zaseknutý rybářský háček si snadno vytáhnu sám
Do ruky nebo do nohy se vám může zaseknout ledacos, ale rybářský háček patří k těm typičtějším předmětům. A zároveň také k nejzrádnějším – i když na rozdíl od ryby máte jistě šikovné ruce, nepokoušejte se o jeho vytažení sami. Pokud si nechcete sami vyrobit ošklivé a špatně se hojící zranění s následnou jizvou, obětujte chvíli času a vypravte se k lékaři, který na rozdíl od vás disponuje skalpelem a sterilním vybavením.
Bez náplasti a obvazu se první pomoc poskytuje těžko?
Tak tohle rozhodně není žádný mýtus: i když můžete mít pravidla první pomoci v malíčku, pokud s sebou nebudete mít na chatě v horách ani náplast, bude vám to nejspíš k ničemu. Při odjezdu na dovolenou si proto nezapomeňte přibalit i dobře vybavenou cestovní lékárničku, která vám pomůže zajistit, aby se z letošní dovolené nestala vaše noční můra.
MUDr. Helena Janíčková
odborník uLékaře.cz