1. Za záněty močových cest může vždy špatná hygiena
Ve skutečnosti se může infekce močových cest rozvinout i u osob, které se myjí důkladně, někdy až několikrát denně. Nedostatečná hygiena intimních partií je sice jedním z rizikových faktorů, zdaleka ne však jedinou příčinou uvedených obtíží.
2. Močové infekce postihují pouze ženy
Ženy jsou k rozvoji zánětů močových cest náchylnější vinou kratší délky močové trubice a jejímu anatomickému umístění. Mužů se však onemocnění může týkat také, a to nejčastěji po padesátém roku věku. Tehdy začíná hrát roli zvětšující se prostata, která brání odtoku moči a podporuje tak množení bakterií uvnitř močového měchýře.
3. Brusinkové nápoje jsou zaručenou prevencí
Brusinky opravdu obsahují látky, které komplikují bakteriím průnik do stěny močového měchýře. Běžné džusy jich ale nemusí mít zdaleka takové množství, aby byly skutečně efektivní. Jako prevence zánětů močových cestou mohou být účinné tehdy, pokud obsahují alespoň 26% podíl brusinek a jestliže je konzumujeme denně. Užívání brusinek by rozhodně nemělo být jedinou součástí léčby již rozvinutých zánětů močových cest.
4. Onemocní jen sexuálně aktivní ženy
Ani toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Ve skutečnosti mohou močovou infekcí trpět i sexuálně neaktivní jedinci včetně dětí či žen po menopauze.
5. Infekce močového měchýře jsou neškodné
Onemocnění může mít nekomplikovaný průběh a nepříjemné příznaky mohou brzy ustoupit. Zcela vzácný však není ani přestup infekce do ledvin se všemi svými závažnými dopady. Proto je vhodné potíže, jako je pálení a řezání při močení, zapáchající moč či bolest v podbřišku, nepodceňovat a včas navštívit lékaře.
(veri)
Zdroj: http://www.prevention.com/health/urinary-tract-infection-myths
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-958-cranberry.aspx?activeingredientid=958