Pozitronová emisní tomografie (PET)
PET neboli pozitronová emisní tomografie je moderní lékařská vyšetřovací metoda umožňující vyšetřovat některé funkční procesy probíhající ve tkáních těla. Vyšetření samotné spadá do působnosti oboru nukleární medicína.
PET neboli pozitronová emisní tomografie je moderní lékařská vyšetřovací metoda umožňující vyšetřovat některé funkční procesy probíhající ve tkáních těla. Vyšetření samotné spadá do působnosti oboru nukleární medicína. PET umožní s použitím speciálních látek (radionuklidů) získat 3rozměrné barevné zobrazení těla. Ukazuje, jak jsou buňky jednotlivých orgánů či tkání aktivní.
Historie
Již od 50. let minulého století je známý princip emisní tomografie. První přístroje pracující na tomto principu byly představeny na University of Pennsylvania v 70. letech. Tyto přístroje byly postupně zdokonaleny tak, že dnes umožňují získat 2- či 3rozměrná zobrazení aktivity tkání v celém těle. První PET vyšetření bylo v České republice provedeno v srpnu 1999, a to v Nemocnici Na Homolce. Aktuálně je možné podstoupit vyšetření na dvou místech v Praze a ve většině krajských nemocnic. Nejnovější přístroje zvané PET/CT umožňují současně získat také rentgenové vyšetření orgánů pomocí počítačové tomografie (CT).
Jak PET funguje
Principem vyšetření je zachycení záření, které vzniká poté, co je do krve podána speciální látka, konkrétně radionuklidem označená molekula (nejčastěji jde o glukózu). Tato molekula v těle cestuje do míst, kde je spotřebována. V těchto místech se pak radionuklid, který je na tuto molekulu navázán, rozpadá, protože je stabilní jen po velmi krátkou dobu. Při rozpadu vznikají částice, tzv. pozitrony, které se v tkáních setkávají s jinými částicemi, tzv. elektrony. Při tomto setkání obě částice zaniknou (nebo také anihilují, odtud název anihilační záření). Pozůstatkem zániku jsou fotony, které představují samotné záření. Toto je pak zachyceno pomocí velmi citlivých kamer (detektorů) a zpracováno s využitím velmi výkonných počítačů.
Co ukáže
Nejčastější indikací k vyšetření je nádorové onemocnění (tvoří až 90 % všech vyšetření). Vyšetření PET může být nápomocné ve stanovení diagnózy, tedy je-li například podezřelý útvar spíše zhoubný, či umožní lépe stanovit rozsah nádorového onemocnění a jeho možné šíření v těle. Další vyšetření se mohou provádět v průběhu onkologické léčby k hodnocení jejího efektu či při obavách z návratu onemocnění. Jinými důvody může být odhalení zánětlivých ložisek. Na vyšetření PET mohou být odesláni i někteří kardiologičtí pacienti nebo pacienti s epilepsií, u nichž PET může pomoci lokalizovat ložisko epileptických výbojů.
Jak vyšetření probíhá
Nejdříve vám bude podána radioaktivní látka. Obvykle se podává injekcí do žíly, v některých případech je potřeba kontrastní látku vypít. Poté následuje různě dlouhá doba (minuty až hodiny), po kterou byste měli být v klidu. Během této doby dochází k tomu, že podaná látka cestuje do tkání. Samotné snímání záření PET přístrojem trvá různě dlouho, od několika minut až po 1,5 hodiny – toto záleží na důvodu, proč je vyšetření prováděno. Snímání záření probíhá v oddělené místnosti, kde je umístěn přístroj PET. Během snímání budete ležet nehybně na lůžku, které se posouvá skrz prstenec s detektory pro zachycení záření (jakýmsi tunelem). Vyšetření je nebolestivé. Pacienti, kteří trpí úzkostní z uzavřených prostor, by toto rozhodně měli oznámit personálu ještě před vyšetřením. U dětí může být v závislosti na věku podaná i anestezie.
Příprava
Ve většině případů je vyžadováno 6hodinové lačnění, kdy ale není omezen přísun vody. U pacientů s cukrovkou bude nezbytné upravit medikaci či dietu, protože k vyšetření je potřeba dosáhnout určitých hladin krevního cukru. O cukrovce je tedy nutné personál informovat již při objednání k vyšetření a budou vám dány speciální instrukce. Ostatní léky není potřeba vynechávat. K vyšetření nechte doma šperky a počítejte s tím, že u některých vyšetření bude zapotřebí se svléknout.
Co se děje po vyšetření
Doporučuje se hodně pít, dbejte tedy na to, že si s sebou vezmete dostatek tekutin. Radioaktivita se sníží do druhého dne, část se odstraní močí. Další omezení nejsou potřebná. Někdy se doporučuje do druhého dne udržovat vzdálenost od dětí a těhotných žen.
Výsledek
Záření, které bylo sejmuto, je zpracované počítačem a následně je výsledek popsán příslušným lékařem specialistou. Výsledek je pak během 1 až 3 dnů dodán lékaři, který si vyšetření vyžádal, a tento vám vše vysvětlí.
Rizika či komplikace
Dávka záření, které obdržíte, je velmi malá. Je srovnatelná s množstvím záření, které na nás působí například při letu letadlem. Komplikace spojené s podáním radioaktivní látky nejsou známé. Někteří lidé jsou alergičtí na kontrastní látku, kterou mohou dostat v souvislosti s některými vyšetřeními při PET/CT. Jakoukoliv alergii je proto nutné před vyšetřením ošetřujícímu personálu přiznat. Také je nutná jistá opatrnost u těhotných žen a žen kojících.