Vodnatá stolice alespoň třikrát denně, která může být doprovázená horečkou, zvracením, nevolností a bolestí břicha. Tak obvykle vypadá cestovatelský průjem. Problémy většinou během několika dní odezní, musíte ale důsledně doplňovat tekutiny, abyste předešli dehydrataci (odvodnění) organismu.
Kde číhají potíže
Nejohroženějšími cestovateli jsou ti, kteří jedou do zemí s hůře dostupnou pitnou vodou a nedostatečným hygienickým zázemím. V takových lokalitách trpí cestovatelským průjmem až 60 % turistů.
- Vysoce nebezpečné oblasti jsou jižní a jihovýchodní Asie, Střední Amerika a Afrika.
- Mezi méně rizikové země patří Čína, Rusko a státy v oblasti Karibiku.
- Nejbezpečnějšími oblastmi z hlediska cestovatelského průjmu jsou Severní Amerika, západní Evropa, Austrálie a Nový Zéland.
Samoléčba, nebo doktor?
Pokud jsou příznaky mírné a mají tendenci odeznívat, není většinou potřeba vyhledat lékaře. Pokud ale máte vysokou horečku, ve stolici pozorujete příměs krve, nezvládáte přijímat tekutiny a během 3 až 4 dní nedochází ke zlepšení stavu, je třeba vyhledat odbornou pomoc. To platí zejména pro osoby s oslabenou imunitou a pro těhotné.
Pít je nutnost
Běžný denní příjem tekutin by se u dospělého člověka měl pohybovat okolo dvou litrů. Při průjmu a zvracení je ovšem potřeba doplňovat i ztracené tekutiny. Pokuste se tedy po každé průjmové stolici vypít přibližně 200 ml vody. Pokud je průjem doprovázen i zvracením, doplňujte tekutiny po malých dávkách, aby je žaludek byl schopen udržet. Nejvhodnější je balená voda, vyhýbat byste se měli slazeným a teplým nápojům. Dobrým doplňkem jsou kromě rehydratačních roztoků také prostředky obsahující racekadotril. Tato látka snižuje množství vody, které je z organismu uvolňováno do střev při průjmu, a přispívá ke zkrácení doby trvání průjmu. Užívat ji mohou děti i dospělí.
Myslete na rizika
Cestovatelskému průjmu nejde zcela zabránit, ale můžete udělat mnoho pro to, abyste riziko střevních potíží minimalizovali. Pokud je to možné, dodržujte co nejvíc hygienu rukou. Pijte pouze balené nápoje bez ledu a konzumujte dostatečně tepelně upravená jídla. Cestovatelský průjem může způsobit též koupání ve znečištěné vodě, buďte tedy obezřetní i při této aktivitě.
(pak)
Zdroj:
http://patient.info