Poznejte signály, které pomohou odhalit nemocné srdce
Srdeční onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí – zemře na ně téměř polovina populace. Ale statistická čísla by nemusela být tak vysoká, kdyby pacienti některé příznaky nepodceňovali a navštívili lékaře včas.
Příznaky naznačující srdeční onemocnění:
- Úzkost. Srdeční infarkt často způsobí velmi intenzivní pocit úzkosti a strachu. Lidé, kteří přežili infarkt myokardu, často popisují „pocit blížícího se konce“.
- Bolest na hrudi. Je nejčastějším příznakem, který přivede člověka s nemocným srdcem k lékaři. Bolest na hrudi ale může být způsobená i zažívacími obtížemi, plicní patologií či problémy s páteří. Ta způsobená srdečními problémy bývá lokalizovaná za hrudní kostí, mírně vlevo – lidé popisují pocit tlaku a pálení.
- Kašel. Déletrvající kašel nebo dušnost mohou být příznakem selhávání srdce. Při jeho nedostatečné práci se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto potíže.
- Závrať. Tento problém spolu s kolapsy a krátkodobými ztrátami vědomí mohou značit arytmii, tedy poruchu srdečního rytmu. Ta může člověka ohrožovat náhlým úmrtím.
- Únava. Prvním a jediným příznakem srdečního selhání může být i chronická únava, především u žen. Pokud nemáte vysvětlení, proč se cítíte tak vyčerpaní, raději navštivte lékaře.
- Nevolnost a nechutenství. Častým příznakem infarktu myokardu je zvracení. Pokud se při srdečním selhání hromadí krev v břišních orgánech, lidé mohou trpět bolestmi břicha a nechutenstvím.
- Bolesti jiné části těla. U srdečního infarktu nemusí pacient pociťovat bolest na hrudi, někdy vyzařuje spíše do ramene, horní končetiny, dolní časti zad nebo krku.
- Rychlý nebo nepravidelný tep. Jednotlivé „přeskočení“ srdce bývá nezávažné. Pokud se ale nepravidelnosti v srdečním tepu objevují častěji a navíc jsou spojeny s únavou či nevolností, mohou znamenat život ohrožující arytmii nebo selhání srdce.
- Dechová nedostatečnost. Lidé, kteří se zadýchají při minimální námaze, mohou mít plicní onemocnění, např. astma. Ale problémy s dušností mohou znamenat i srdeční onemocnění.
- Pocení. Náhlý studený pot bývá příznakem infarktu. Člověk může sedět na židli a najednou je zpocený, jako by právě doběhl maraton.
- Otoky. Pokud selhává srdce, hromadí se tekutina v těle – to může způsobovat otoky nohou, rukou nebo se tekutina hromadí v břiše, což může snížit chuť k jídlu. Příznakem tak může být náhlý nárůst hmotnosti.
- Slabost. Ve dnech nebo hodinách předcházejících infarktu si lidé často stěžují na nevysvětlitelnou slabost.
Potíže řešte rychle
Všímejte si výše uvedených příznaků a mějte na paměti, že mohou ukazovat na ohrožení vašeho srdce. Pravděpodobnost je vyšší, pokud máte další rizikové faktory srdečních onemocnění: obezitu, diabetes, vysokou hladinou cholesterolu, závislost na tabákových výrobcích nebo vysoký krevní tlak. Nemusí jít samozřejmě vždy o nemocné srdce. Návštěvu lékaře přesto neodkládejte.
(vesa)
Zdroj: http://www.medicinenet.com/heart_health_pictures_slideshow/article.htm
Angina pectoris na webu Vitalion.cz