K řídnutí kostí neboli úbytku kostní hmoty dochází při onemocnění zvaném osteoporóza. Tato diagnóza postihuje velmi často ženy v přechodu, které jsou vlivem hormonálních změn vystaveny zvýšenému riziku zlomenin. Příčinou osteoporózy ale může být také dlouhodobá léčba kortikoidy nebo některá vzácná onemocnění. Na vyšetření hustoty kostní hmoty – denzitometrii – proto lékaři nejčastěji odesílají právě ženy v tomto životním období, aby zjistili jejich kvalitu kostní hmoty, posoudili u nich riziko zlomenin a mohli jim doporučit vhodný režim či léčbu. Osteoporózou mohou samozřejmě trpět i muži, ačkoliv je to méně obvyklé než v případě žen.
Co je to denzitometrie a jak probíhá?
Nejdůležitějším slovem je pro osoby, které se na denzitometrii vydávají poprvé a s vyšetřením nemají žádnou zkušenost, bezbolestnost. Vyšetření je rychlé, neinvazivní (nevyžadující průnik do organismu), a není proto třeba se ho obávat. Probíhá na lehátku s pohyblivým ramenem přístroje zvaného denzitometr, který pacienta snímá. Rentgenové záření míří na 2 až 3 oblasti skeletu. Nejčastěji jde o oblast bederní páteře, kyčelní klouby nebo předloktí. Menší denzitometry měří hustotu kostí jen na zápěstí nebo prstech a u takových přístrojů pacient pouze vloží ruku do daného zařízení. Lékař podle výsledků posoudí stav struktury kostí a případné změny v čase.
- Existuje také celotělová denzitometrie, ta se ale s ohledem na radiační zátěž vyšetření běžně neprovádí.
- Ultrazvuková denzitometrie je sice vyšetření bez radiační zátěže, ale její výsledky jsou pouze orientační.
- V opodstatněných případech, kdy pacientku odešle na denzitometrii ošetřující lékař (například gynekolog, ortoped či revmatolog), je vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Co je možné se dozvědět z výsledků vyšetření?
Díky denzitometrii je možné diagnostikovat osteoporózu v jejích samotných počátcích. Lékař podle výsledků vyšetření může hodnotit hladinu minerálů v kostech a v případě potřeby navrhnout vhodnou léčbu. Ta se u osteoporózy neobejde bez dostatečného a pravidelného přísunu vápníku a vitaminu D, který podporuje vstřebávání vápníku v těle. Své místo má u osob s osteoporózou také rehabilitace a dostatek pohybu. V některých případech mohou lékaři doporučit podávání pohlavních hormonů.
- Po denzitometrii někdy následují další vyšetření, jako je rozbor krve a moči nebo vyšetření u endokrinologa. Díky kompletním výsledkům může lékař posoudit možné příčiny úbytku kostní hmoty a nasadit cílenou léčbu.
- Denzitometrii je vhodné po určité době opakovat, aby bylo možné sledovat rychlost úbytku kostní hmoty. Obvykle se jedná o interval 1–2 let, ovšem přesné načasování vždy závisí na stavu pacienta a na doporučení lékaře.
(pak)
Zdroje:
https://www.fnmotol.cz/dexa/
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/jak-je-hrazeno-denzitometricke-vysetreni
https://www.zpmvcr.cz/o-nas/aktuality/zeny-pozor-na-osteoporozu
http://www.osteo-liga.cz/index.php/osteoporoza/jak-se-diagnostikuje