Poznejte sami, že se s vašimi játry něco děje
Bolí vás často břicho a na mastné jídlo se nemůžete ani podívat? Možná si myslíte, že je to vcelku normální stav a že se nic neděje. Opravdu to nic závažného znamenat nemusí, ale také může. Naučte se proto znát své tělo.
Játra v roli továrny
Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, které se starají o mnoho pochodů nezbytných ke správnému fungování lidského těla:
- pomáhají pročišťovat krev,
- tvoří se v nich krevní bílkoviny,
- štěpí důležité látky (cukry, tuky i bílkoviny),
- vzniká zde žluč,
- skladují energii a důležité látky (různé minerály a vitamíny),
- jsou nejvýznamnějším orgánem, který tvoří tělesnou teplotu.
Jejich poškození má proto fatální následky pro celé lidské tělo. Jak tedy poznat, že s játry není něco v pořádku?
Únava – první příznak
Příznaky poškození jater jsou většinou velmi nespecifické, což znamená, že se vyskytují u více nemocí. Jedním z takových prvních příznaků poškození jater je dlouhotrvající únava. K té se také často připojuje nechutenství a nesnášenlivost tučných a těžko stravitelných jídel. Tato jídla totiž játra zatěžují, a tělo je tak samo odmítá, aby poškozeným játrům ulevilo.
Odmítání potravy má většinou za následek úbytek hmotnosti a zejména pak svalové hmoty. Hmotnost totiž může zůstat díky hromadění vody v těle stejná, bílkoviny se ale ztrácejí a s nimi i svaly, které jich obsahují nejvíce.
Dalším velmi nespecifickým příznakem poškození jater je časté střídání teplot se zimnicemi a schvácenost. Toto střídání teplot se pak může projevit i povšechnými bolestmi svalů a kloubů.
Pozor na bolest břicha
V pozdějším stadiu se poškození jater projevuje zejména bolestí břicha a hromaděním tekutin v dutině břišní, tzv. ascitem. Ten lze prokázat poměrně snadno. Stačí přiložit u ležícího pacienta ruce na obě strany břicha a jednou rukou do něj lehce klepnout. Vlna nahromaděné tekutiny pak narazí na břišní stěnu na druhé straně a přes přiloženou dlaň to ucítíme. Varovným příznakem by pak měla být i tmavá moč, světlá stolice a dlouhotrvající nadýmání.
Při žloutence už je zle?
Chronické poškození jater se pak projevuje zežloutnutím očního bělma a kůže, tzv. žloutenkou. S ní pak jdou ruku v ruce i další závažné příznaky, jakými jsou ztráta tělesného ochlupení a nález prokreslených cév v kůži, které prominují jako pavoučkovité névy. Proto pokud se u vás některý z těchto příznaků vyskytne, rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře.
(kam)
Zdroj:
nemoci.abecedazdravi.cz
www.nemjbc.cz