Poznáte ptačí chřipku?
Ptačí chřipka, známá mezi chovateli také pod názvem drůbeží mor, se na začátku léta objevila i v České republice, v oblasti Orlickoústecka. Její původce, virus chřipky typu H5N1, je v současné době považován za potenciálního původce příští pandemie chřipky u člověka. Definitivní průkaz infekce provádějí analýzou krve a výměšků zvířete vyškolení odborníci v laboratoři. To samozřejmě doma provádět nelze. V terénu lze na možnou infekci ptačí chřipkou usuzovat pouze z projevů onemocnění.
Jak poznat chřipku u ptactva...
Příznaky ptačí chřipky jsou rámcově podobné chřipce u člověka. Postižený pták bývá skleslý, malátný, případně schvácený, s načepýřeným peřím. Může trpět výtokem z nozder a mít zarudlé spojivky. Často odmítá potravu. Může zrychleně dýchat. Nemoc se v hejnu rychle šíří. Takové příznaky proto můžete pozorovat hned u několika jedinců naráz.
#IMG#Chováte-li drůbež nebo jiné ptáky ve venkovních výbězích nebo obecně tam, kde by mohli přijít do styku s volně žijícím ptactvem, vždy je třeba pomýšlet mimo jiné na ptačí chřipku, pokud dojde k nenadálému úhynu. Stejné podezření byste měli pojmout, pokud naleznete uhynulé jedince volně žijících druhů ptáků, zejména stěhovavých.
Obezřetnost je na místě...
Uvedené projevy onemocnění nejsou pro ptačí chřipku specifické. To znamená, že se kromě ptačí chřipky takto mohou projevovat i některá jiná onemocnění. Stejně tak k úhynu může dojít z různých důvodů. Ptačí chřipka je velmi nebezpečná. Kromě toho, že virus ptačí chřipky hrozí vznikem pandemie mezi lidmi, zlikviduje také rychle celý chov ptactva. Vzhledem k tomu se vyplatí při uvedených projevech onemocnění u vašich opeřenců nebo nenadálém úhynu na chřipku vždy pomýšlet a co nejdříve informovat veterináře.
Zdroj:Ministerstvo zdravotnictví, Státní veterinární správa České republiky
(pat)