Infekce močových cest může postihnout kteroukoli část močového ústrojí – močovou trubici, močový měchýř, močovod i ledviny. Většina infekcí je vyvolána bakteriemi, které napadnou močovou trubici nebo měchýř.
V těhotenství hrají roli také hormony ovlivňující močové ústrojí a zvětšující se děloha, která tlačí na močový měchýř. Vyprazdňování je pak náročnější a moč, která zůstává v měchýři, může vyvolat zánět.
Bude léčba v těhotenství bezpečná?
Pokud začnete pociťovat časté nebo náhlé nucení na močení, ke kterému se přidá pocit pálení a řezání při vyprazdňování, je potřeba zpozornět. Bolesti ve spodní části břicha a nezvyklé zakalení moči vás už jistě přivedou k lékaři. Včasná léčba je v těhotenství důležitá, protože infekce by se mohla rozšířit do ledvin a způsobit předčasný porod.
Lékař v rámci určení diagnózy odešle moč na vyšetření. Zkoumá se přítomnost bakterií i červených a bílých krvinek, které svědčí o zánětu. Pokud zdravotní stav neumožní čekat na výsledky rozborů, lékař rovnou nasadí antibiotika. V těhotenství není důvod se obávat léčby pomocí:
- amoxicilinu,
- erytromycinu,
- penicilinu.
Tato antibiotika jsou bezpečná pro matku i dítě. Naopak tetracyklinu je nutné se vyhýbat, protože může způsobit problémy s játry a nepříznivě ovlivnit zuby nenarozeného dítěte.
Léčba trvá většinou 3–7 dní a úlevu od příznaků zánětu byste měla pocítit do tří dnů. S léčbou pak ale rozhodně nepřestávejte, protože nedoléčená infekce by se mohla brzo vrátit.
Nedovolte zánětu, aby propuknul
Péče o močové cesty se vyplácí nejen v těhotenství. Správnou hygienou i režimem se vyhnete mnoha nepříjemnostem, které zánět provázejí.
- Hodně pijte, orientační množství je alespoň 8 sklenic vody denně.
- Nezadržujte močení.
- Při otírání po vykonání potřeby dodržujte směr zepředu dozadu.
- Noste bavlněné spodní prádlo.
- Dojděte si na toaletu před sexem i po něm.
- Nenoste příliš těsné a neprodyšné kalhoty.
- Vyhýbejte se prochladnutí.
(pak)
Zdroj:
www.webmd.com/women/guide/pregnancy-urinary-tract-infection