Vláknina je důležitá složka potravy. Nachází se v mnoha základních a běžně dostupných potravinách. Má spoustu zdraví prospěšných vlastností a v rámci trávicího ústrojí pomáhá proti průjmu i při zácpě. Je dobré vědět, že existují dva druhy. Podle toho, jak reaguje s vodou, dělíme vlákninu na rozpustnou a nerozpustnou.
Ulevuje při průjmu
Rozpustná vláknina pomáhá při řídké stolici, jelikož do sebe vstřebává tekutinu a vytváří tak objemnější stolici. Funguje na stejném principu jako houba – vsákne přebytečnou vodu, která se při průjmu ve střevu nachází. Podílí se též na snižovaní hladin cholesterolu a reguluje krevní cukr. Rozpustnou vlákninu obsahuje oves, fazole a hrách, jablka, mango, švestky, kiwi, fíky či sladké brambory.
Řešení zácpy
Nerozpustná vláknina je nestravitelná a umí na sebe vázat vodu. Usnadňuje tak pohyb potravy střevem a změkčuje stolici, což je velmi důležité při zácpě. Suchá a tvrdá stolice se špatně vylučuje, nutí k nadměrnému tlačení a může tak přispívat ke vzniku hemoroidů. Nerozpustná vláknina také pomáhá vyplavit škodlivé látky z těla. Nachází se ve slupkách ovoce a zeleniny, v pšenici, otrubách, tmavé rýži, brokolici, špenátu, mrkvi, okurkách, celeru, cuketách a rajčatech.
Kolik vlákniny tělo potřebuje?
Dospělé ženy by měly denně přijmout 25 gramů vlákniny, muži o něco více – 38 gramů. Tato čísla vám sama o sobě asi mnoho neřeknou, dáme vám tedy tip na konkrétní jídelníček. Získáte tak základní přehled o obsahu vlákniny v potravinách. Ovšem pozor – pokud je tělo dlouhodobě zvyklé na potraviny s nízkým obsahem vlákniny, zvyšujte její přísun pozvolna v průběhu 2 až 3 týdnů. Vyhnete se tak nepříjemným projevům, jako jsou nadýmaní a křeče. Důležitý je také přísun správného množství tekutin. Jak tedy pokrýt denní dávku vlákniny?
- Snídaně: miska ovesné kaše, hruška.
- Svačina: velké jablko.
- Oběd: miska listového salátu, hrst krájeného celeru, rajče.
- Večeře: půl misky tepelně upraveného špenátu.
Vlákninu lze tělu dodávat i ve formě doplňků stravy. Jenže při průmyslovém zpracování vlákniny se ztrácí část zdraví prospěšných látek. Přirozená forma je proto pro tělo užitečnější a nejlépe stravitelná.
(pak)
Zdroj:
http://www.webmd.com