Na pomyslném žebříčku infekčních onemocnění se infekce močových cest dle četnosti výskytu řadí na druhé místo hned za infekce dýchacích cest. Tato onemocnění:
- patří mezi bakteriální záněty, jejichž původcem je bakterie Escherichia coli nebo jiné typy bakterií (např. chlamydie, které postihují nejen močové cesty, ale často i pohlavní ústrojí),
- nedojde-li k jejich úplnému vyléčení, často se opakují a přecházejí do chronického stavu,
- nejčastěji postihují ženy v reprodukčním věku,
- patří mezi časté komplikace v těhotenství, kdy mohou ohrožovat matku i plod.
Mezi typické příznaky zánětu močového měchýře patří:
- pálení a řezání při močení,
- bolest v podbřišku,
- neustálý pocit plného močového měchýře,
- časté nutkání na močení
- zkalená a zapáchající moč.
Enzymy zvyšují účinnost léčby
V léčbě zánětů močových cest se vedle konvenční léčby, tj. podávání antibiotik, uplatňuje i enzymoterapie (léčba enzymy). Enzymoterapie zlepšuje účinek léčby při současném podávání s antibiotiky a posiluje také odolnost pacienta proti opakovaným infekcím. Důležité je si pamatovat, že enzymová terapie nenahrazuje léčbu antibiotiky, ale zvyšuje její účinnost.
Systémová enzymoterapie je léčebná metoda, která využívá ústní podávání enzymových směsí ve formě acidorezistentních tablet (tzn. díky acidorezistentnímu potahu jsou odolné vůči žaludečním kyselinám, aby se mohla účinná látka léku uvolnit až ve střevním traktu).
Hlavní účinné složky enzymových léků tvoří proteolytické (tzn. bílkoviny štěpící) enzymy živočišného původu (trypsin a chymotrypsin) i rostlinného původu (bromelain a papain). Pro dosažení optimálního účinku je důležité podávat tablety nalačno, tzn. minimálně dvě hodiny po jídle a 30 minut před jídlem.
Zánět močového měchýře i ledvinné pánvičky
Lékaři sledovali 28 nemocných se zánětem močového měchýře a 28 nemocných, u kterých byl tento zánět doprovázen zánětem ledvinné pánvičky. Při léčbě bylo kombinováno antibiotikum či chemoterapeutikum s enzymovým lékem. Podpůrná léčba enzymovým lékem ve všech případech zvyšovala účinnost antibiotika či chemoterapeutika (o 10 až 40 %). Tato léčba měla příznivý vliv i na ústup obtíží, které jsou typické pro uvedená onemocnění (např. bolest v podbřišku, řezavá bolest při močení). Čtyři týdny po zahájení léčby u 80 % pacientů užívajících enzymový lék vymizela přítomnost bakterií v moči, došlo i k normalizaci funkce ledvin a laboratorních hodnot.
Infekce vyvolané chlamydiemi
Do jiného výzkumu byli zařazeni muži i ženy se záněty močových cest či pohlavních orgánů vyvolanými chlamydiemi. Zatímco jedna skupina byla léčena pouze antibiotiky, druhá se stejným onemocněním dostávala navíc enzymový lék. Jaký byl výsledek? Ve skupině pacientů léčených antibiotiky bylo vyléčeno 61,4 % osob. Ve druhé skupině, ve které byla pacientům podávána antibiotika spolu s enzymovým lékem, dosáhl podíl vyléčených hodnoty 92,3 %. Důležité bylo také zjištění, že u žádného z pacientů, již byli vyléčeni antibiotiky s podporou enzymového léku, nedošlo v průběhu tří měsíců k opakování zánětů.
Tipy odborníků
K podpůrné léčbě nemocných se záněty močových cest doporučují lékaři enzymoterapii. Mezi oblíbené léky systémové enzymoterapie patří například Wobenzym.
Při snaze o obnovení fyziologické mikroflóry močopohlavního traktu radí odborníci podávat probiotika, tedy mléčné kultury ve vysokých koncentracích, spolu s prebiotiky (nestravitelné látky obsažené v potravinách podporující růst střevní mikroflóry, tj. prospěšných střevních bakterií, mezi které patří třeba Lactobacillus).
(hah)
Zdroje:
https://wobenzym.cz/zanet-mocovych-cest/
https://www.enzymoterapie.cz/
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2012/05/06.pdf
http://www.remedia.cz/Clanky/Farmakoterapie/Terapie-infekci-mocovych-cest/6-L-aW.magarticle.aspx