Moderní řešení poranění: podtlaková drenáž
Jednou z možností léčby používané pro hojení ran je podtlaková drenáž. Tato neinvazivní metoda celý proces uzdravování zlepšuje a urychluje, nemohou ji však využívat bez rozdílu všichni.
Jednou z možností léčby používané pro hojení ran je podtlaková drenáž. Tato neinvazivní metoda celý proces uzdravování zlepšuje a urychluje, nemohou ji však využívat bez rozdílu všichni.
Má to mnoho výhod
Podtlaková drenáž neboli V.A.C. systém (Vacuum-Assisted Closure) pro zlepšení hojení využívá podtlak, který je aplikován na ránu a její nejbližší okolí. Mechanismus přikládání navíc z otevřeného poranění vytváří uzavřený systém, který je snáze kontrolovatelný. Kombinace podtlaku a uzavřeného systému přináší několik výhod:
- zajišťuje neustálou vlhkost rány,
- zlepšuje její prokrvení,
- omezuje bakteriální osídlení, které může hojení zkomplikovat infekcí,
- pomáhá odsávání sekretu (i infekčního) z rány,
- snižuje otok,
- stimuluje obnovovací fázi hojení.
Kdy lze drenáž použít a kdy ne
Terapii podtlakem je možné nasadit u chronických ran (např. bércových vředů, diabetické nohy či proleženin), při akutních poraněních (u popálenin, traumatických ran apod.) a v případě komplikovaných pooperačních ran. V.A.C. systém by naopak neměl být použit u pacientů:
- s krvácením, protože negativní tlak by mohl krvácení ještě zhoršit,
- s obnaženými cévami či orgány,
- s neléčenou osteomyelitidou v místě rány,
- s poraněními, která nebyla ještě adekvátně očištěna a zbavena odumřelé tkáně,
- s maligními ranami.
Jak V.A.C. systém funguje
- Nejprve je nutno ránu i její okolí řádně očistit, včetně odmaštění kůže a oholení chloupků – to umožňuje následnou správnou fixaci systému.
- Poté se do rány vloží pěna s různě velikými póry – pěna musí řádně vyplňovat celé místo.
- Přes takto zajištěnou ránu se přelepí fólie s drenážní hadičkou.
- Hadička se propojí s drenážní hadicí vedoucí do sběrné nádoby, v níž se shromažďuje odsátý sekret. Tu je třeba vyměnit ve chvíli, kdy se naplní. Výměna je doporučena častěji, zhruba jednou za týden, aby se předešlo vzniku případného zápachu.
- Celý systém je napojen na pohonnou jednotku, která umožňuje individuální zadání hodnoty podtlaku a také terapeutického režimu. Ten může být nastaven na kontinuální sání či sání přerušované, kde je možné nastavit různé intervaly.
Hojení může být delší
V.A.C. systém by měl být zapojen minimálně 22 hodin denně. V průběhu zbylých 2 hodin se může odpojit a pacient si tak pohodlněji obstará hygienu. Pěnu s krycí fólií je třeba měnit každé 2 až 4 dny. Pouze je-li rána zanícena, je tento interval kratší. Celkové trvání terapie se liší případ od případu – záleží na rozsahu, stavu a fázi hojení příslušné rány. Zpravidla se pohybuje v rozmezí několika týdnů.
(boba)
Zdroj: http://zdravi.e15.cz/clanek/sestra/lecba-ran-pomoci-systemu-v-a-c-302966