Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu je poškození nebo dokonce odumření části srdečního svalu, způsobené nedostatečným okysličením. Řadí se sice mezi náhlé příhody, ale prakticky vždy mu dlouho předtím předchází koronární onemocnění srdce, kdy dochází k usazování cholesterolu v tepnách. Ročně prodělá infarkt okolo 55 000 Čechů, fatální je z toho jedna třetina – jedná se o nejčastější příčinu úmrtí u nás.
Příčinou infarktu je obvykle zúžení, nebo úplné znemožnění průtoku krve věnčitou tepnou, která přivádí krev přímo do srdce, a tím pádem i její nedostatečné zásobení kyslíkem. Pokud se proud krve neobnoví dost rychle, část srdce zůstane trvale poškozena.
Existuje mnoho faktorů, které riziko příhody zvyšují – vysoký cholesterol, kouření, vysoký tlak, cukrovka, obezita či dědičné predispozice. Právě při léčbě těchto příčin je vhodné myslet na možné komplikace a zvážit pořízení domácí diagnostiky. Uvědomit si rizika a mít nad nimi přehled je totiž prvním krokem k prevenci. Ohroženi jsou především lidé středního a staršího věku (40 let a výše), ve větší míře pak muži.
Síla prevence aneb ve zdravém srdci zdravý duch
Na potíže s krevním tlakem mají ale zčásti vliv i faktory, které jen stěží ovlivníme. Svou roli zde hraje pohlaví, věk a naše genetické předpoklady. Až 80 % příhod by se však nemuselo stát, kdyby pacienti dbali na prevenci. Stačí dodržovat pár pravidel, odlehčit svůj životní styl a nepodceňovat ani slabé náznaky problému. Pomoci mohou i přístroje pro domácí diagnostiku.
Zdravá životospráva je vždy kombinací vhodné stravy a dostatečného pohybu. I malá změna může přinést velký výsledek a nemusíte se přitom vzdávat toho, co máte rádi. Zkuste zvýšit podíl zdravějších potravin a omezit naopak to, co vám nedělá dobře. Nadbytečná kila půjdou dolů a vy budete zdravější a spokojenější. Následujících deset jednoduchých pravidel vám pomůže nastartovat váš nový životní styl
-
Omezte pití alkoholu. Maximálně jedna až dvě skleničky kvalitního vína jsou v pořádku. Snažte se množství nenavyšovat.
-
Zařaďte do jídelníčku alespoň tři porce zeleniny denně, vhodná je cibule, okurka nebo červená řepa. K tomu přidejte dvě porce ovoce, například jablek, banánů nebo grapefruitů. Omezte naopak potraviny s vysokým obsahem živočišných tuků a nahraďte je rostlinnými.
-
Více se hýbejte. Choďte více pěšky nebo si vyhraďte pravidelný čas na svůj oblíbený sport.
-
Přestaňte kouřit.
-
Používejte méně kuchyňské soli a nahrazujte ji jiným kořením, nejlépe čerstvými bylinkami.
-
Více odpočívejte.
-
Omezte sladké.
-
Pokud je to možné, vysaďte hormonální antikoncepci. Zvláště pak v případě, pokud máte genetickou predispozici k mozkové mrtvici.
-
Léky užívejte přesně dle doporučení lékaře a choďte na pravidelné kontroly.
-
Pravidelně a ve stejnou dobu si měřte krevní tlak, nejlépe ráno a večer. Měření krevního tlaku by mělo být součástí domácí prevence, a to zvlášť u lidí starších čtyřiceti let. Vysoký krevní tlak často nedoprovází jasné příznaky. Většina lidí se i s hypertenzí cítí zdravě, přestože v jejich tepnách proudí krev pod velmi silným a nebezpečným tlakem. Proto bývá problém často zjištěn náhodně až během běžné kontroly u lékaře.
Dárek pro vaše srdce
Nejúčinnější zbraní v boji proti vysokému krevnímu tlaku jsou kromě dodržování zásad zdravého životní stylu i časté kontroly. Díky domácí diagnostice již není nutné neustále navštěvovat lékaře. Stačí si pořídit kvalitní tlakoměr, díky němuž budete mít přehled o svých hodnotách i doma. Veroval nyní přináší ideální dárek pod stromeček - Veroval® duo control v dárkové krabici. Atraktivní balení nabízí navíc dvě manžety různých velikostí (M a L) a také adaptér. Tlakoměr Veroval® duo control ve speciálním vánočním balení pořídíte v on-line lékárně lekarnahartmann.cz za 2 499 Kč.
Pravidelné měření krevního tlaku pomáhá například předcházet záchvatům mrtvice, srdečním onemocněním a v neposlední řadě i podporovat léčbu zavedenou vaším lékařem. Pokud chcete mít jistotu, že vaše domácí měření bude stejně přesné jako v ordinaci lékaře, vyzkoušejte tlakoměry HARTMANN – RICO.
TZ