Nový defibrilátor se nedotýká srdce. Přesto je dokáže spolehlivě hlídat
V některém z mnoha televizních seriálů z lékařského prostředí se odehrává známá scéna – pacient ztrácí vědomí, masáž srdce nepomáhá a najednou někdo volá: „Ustupte!“ Na hrudník pacienta se přiloží elektrody defibrilátoru v naději, že elektrický šok srdce znova nastartuje.
Realita ale bývá poněkud odlišná.
V některém z mnoha televizních seriálů z lékařského prostředí se odehrává známá scéna – pacient ztrácí vědomí, masáž srdce nepomáhá a najednou někdo volá: „Ustupte!“ Na hrudník pacienta se přiloží elektrody defibrilátoru v naději, že elektrický šok srdce znova nastartuje. Realita ale bývá poněkud odlišná.
#IMG#
Ve skutečnosti stále velké množství lidí na náhlou srdeční zástavu umírá. Buď nemají implantován svůj vlastní miniaturní defibrilátor (ICD, implantabilní kardioverter-defibrilátor) do hrudníku, anebo zkrátka není poblíž klasický defibrilátor.
Nový defibrilátor hlídá pod kůží
Američtí specialisté na poruchy srdečního rytmu nyní otestovali nové zařízení. 34letému pacientovi dali k dispozici nového záchranáře přímo do těla. Opět se jedná o defibrilátor typu ICD. Tento nový přístroj ale usnadňuje jinak složitou implantaci, nemá totiž množství elektrod (drátů), které vedou k srdci. Pouze se vloží na hrudník těsně pod kůži. Žádné elektrody k rozpoznání poruchy rytmu (arytmie) nebo zástavy tedy k srdci nevedou. Zaznamená srdeční poruchu na dálku a pak spustí výboj, který srdce opět rozběhne. Díky tomu nehrozí, že by některá z elektrických kontrakcí srdce mohla tento defibrilátor omylem spustit a dát tím pacientovi elektrický šok. Ten totiž může u pacienta arytmii naopak vyvolat.
Po jednoduchém zákroku získá pacient nonstop hlídače a záchranáře v jednom
Tento nový defibrilátor typu ICD bez elektrod je nyní v USA implantován například lidem s kardiomyopatií. Jde o onemocnění srdce, kdy je srdeční sval zvětšený, ale přitom slabý. Nedostatečně tedy pumpuje krev do těla. Navíc u této nemoci neustále hrozí srdeční zástava. Defibrilátor situaci vyhodnotí na dálku a vyšle elektrický šok k záchraně pacienta. Tím zabrání náhlé smrti. Navíc tito lidé nemusí mít strach, že jejich defibrilátor nechtěně spustí a oni dostanou nepříjemný „kopanec“ do hrudi.
Implantace trvá méně než hodinu a je méně invazivní než implantace tradičního defibrilátoru typu ICD s elektrodami. Zbydou po ní jen dvě malé jizvy na hrudníku. Po schválení v dalších zemích by se mohl v budoucnu objevit i v České republice.
(ercp)