Nový objev možná přinese naději pro více nemocných virovou hepatitidou C
Léky, které jsou předepisovány v případě výskytu virové hepatitidy typu C, mají poměrně vysokou účinnost. Jako každá léčba i tato s sebou nese riziko vedlejších nežádoucích účinků. Vědci nyní objevili, jak se jednoho závažného vyvarovat a dát tak naději dalším pacientům.
Úspěšnost léčby virové hepatitidy C se v současné době pohybuje v závislosti na genotypu viru v rozmezí 55–80 procent. To určitě není málo. Kromě pozitivních léčebných účinků může terapie těmito léky přinést i řadu účinků nežádoucích. Jedním z nich je tzv. hemolytická anémie, tedy nadměrná destrukce červených krvinek.
Závažnost projevů bývá různá
Právě krevní poruchy přináší lékařům nemalé starosti. Přestože potíže provázející hemolytickou anémii bývají většinou mírné až střední, jsou pacienti, u kterých destrukce červených krvinek probíhá velice prudce. To negativně ovlivní i následný průběh terapie. Léčebná dávka v takovém případě musí být výrazně snížena, a někdy je dokonce nutné léčbu ukončit.
Enzymový defekt chrání před chudokrevností
U koho se hemolytická anémie rozvine, a u koho ne, to byla otázka, na kterou lékaři až donedávna neznali odpověď. Tu jim nyní poskytl tým vědců z Duke University (Severní Karolína, USA) v čele s Davidem Goldsteinem. Tito vědci totiž objevili dvě genetické mutace vedoucí k enzymatickému deficitu, který chrání jejich majitele před rozvojem právě hemolytické anémie.
Naděje pro nevhodné kandidáty
Tento objev považují vědci za velmi významný. Léčba virové hepatitidy C tak bude moci být nabídnuta i těm pacientům, kteří pro ni až do nynějška nebyli vhodnými kandidáty. Jsou to lidé s jiným onemocněním, u kterých by případný rozvoj hemolytické anémie mohl průběh jejich choroby výrazně zhoršit.
Další pozitivum tohoto objevu vidí vědci v tom, že odhalení ochranného faktoru by mohlo vést k rozvoji nových léků, které by v první řadě chránily pacienty před rozvojem anémie. Nám nezbývá než doufat, že se jim to podaří co nejdříve.
(pad)