Buďte zodpovědnou pacientkou – dodržujte stanovenou délku léčby
Léčba osteoporózy je ve velké většině případů během na dlouhou trať. Protože předčasné přerušení léčby má za následek opětovný nárůst rizika osteoporotických zlomenin, doporučují dnes lékaři užívat léky na osteoporózu po dobu pěti až deseti let a v některých případech i déle.
Šanci prožít svůj život kvalitněji
Klinické studie prokázaly, že dlouhodobá léčba osteoporózy dlouhodobě a účinně snižuje riziko osteoporotických zlomenin. Občas se mohou vyskytnout méně vážné případy osteoporózy, kdy stačí léčbu podávat pouhé 2 až 3 roky. Ve většině případů však, pokud se léčba po takto krátké době přeruší, dochází k opětovným ztrátám kostní hmoty a riziko zlomenin znovu vzrůstá. Dlouhodobá léčba osteoporózy tedy znamená možnost dlouhodobě kontrolovat onemocnění, vyhnout se osteoporotickým zlomeninám a všem vedlejším komplikacím, které tyto zlomeniny s sebou přináší.
Nutnost přistupovat ke své léčbě aktivně
Aby měla dlouhodobá léčba osteoporózy vůbec smysl, je třeba k ní přistupovat zodpovědně a aktivně. To v zásadě znamená následující:
- léčbu užívat pečlivě a pravidelně podle pokynů lékaře;
- požádat lékaře o vysvětlení, pokud je cokoli ohledně léčby nejasné;
- kromě předepsané léčby dbát také na dostatečný příjem vápníku a vitamínu D v potravě; ty jsou nezbytné k tomu, aby se mohla obnovit zdravá struktura kostní hmoty.
Potřeba "ušít léčbu na míru"
Pokud se nějaká léčba užívá dlouhodobě, musí splňovat dvě základní kritéria: musí být účinná a zároveň bezpečná. Léčba osteoporózy je všeobecně dobře snášená a nežádoucí účinky nejsou časté. Je však nutné, aby léčbu řídil odborník, který pacientku pravidelně sleduje a dobře zná její zdravotní stav. Podle něj také upraví následující parametry léčby:
- typ užívaných léků,
- způsob podání léků (např. ve formě tablet nebo nitrožilně),
- frekvenci užívání léků (např. denně nebo týdně).
Pokud je léčba v rukou kvalifikovaného odborníka a pacientka s lékařem spolupracuje, má dlouhodobá léčba osteoporózy jednoznačně pozitivní vliv na kvalitu života. Účinně totiž snižuje riziko osteoporotických zlomenin, které jsou obecně mnohem rizikovější než případné vedlejší účinky vyplývající z léčby.
(vek)
Zdroj: Lewiecki E. M.: Safety of long-term bisphosphonate therapy for the management of osteoporosis. Drugs. 2011 Apr 16; 71 (6): 791–814