Budí vás nemoci střev ze sna? Víme, jak si s tím poradit
Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že lidé, kteří trpí gastrointestinálními poruchami, jako jsou například časté pálení žáhy.
Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že lidé, kteří trpí gastrointestinálními poruchami, jako jsou například časté pálení žáhy, poruchy trávení nebo zánětlivá střevní onemocnění, trpí často i poruchami spánku. Jejich spánek totiž ohrožuje nejen bolest a nepohodlí, ale i časté "výlety" z postele na záchod nebo do koupelny.
Spánek a střeva
Nespavost může mít řadu příčin, jako jsou například stres, deprese, užívání některých léků, špatné stravovací návyky, kofein, nikotin, alkohol a nedostatek pohybu. Stres a deprese se nezřídka objevují u lidí s chronickými onemocněními a mohou usínání a spánek celkově pěkně znepříjemnit. Podobně se na spánku podepisují i vedlejší účinky léků, především steroidů, které se používají k léčbě tzv. nespecifických střevních zánětů – ulcerózní kolitidy, Crohnovy choroby atd.
Stejně tak se na délce a kvalitě spánku mohou negativně odrazit i poruchy zažívání a různé nemoci střev. Nezřídka se totiž stává, že člověk, který jde spát s plným žaludkem, se v průběhu noci probudí například kvůli pálení žáhy.
Pozor na alkohol a kávu!
Pálení žáhy, které může nepříjemně ovlivnit spánek, způsobuje nejen jídlo před spaním, ale také požívání alkoholu. Ten sice v malých dávkách nejprve může způsobovat ospalost, nakonec ale vede k předčasnému probuzení a poruchám spánku. Podobně negativně působí i další povzbuzující látky jako káva a kola, které obsahují kofein.
7 tipů, jak zlepšit svůj spánek
- Používáte-li k léčbě střevních zánětů steroidy, poraďte se se svým lékařem ohledně správného dávkování.
- Poslední jídlo jezte alespoň tři hodiny před usnutím, zabráníte tím nepříjemnému pálení žáhy.
- Sledujte svůj příjem kofeinu a postupně ho snižujte.
- Přestaňte kouřit. Zlepší se nejen kvalita vašeho spánku, ale předejdete i zhoršení Crohnovy choroby a pálení žáhy.
- K navození spánku nepoužívejte alkohol. Vyhněte se také nadměrnému pití několik hodin před usnutím.
- Cvičte každý den, nejlépe ale pět hodin před ulehnutím. Zabráníte tím nadměrnému "probuzení" svého těla.
- Pokud máte problémy s usínáním, vyzkoušejte relaxační techniky.
(kam)
Zdroj: ibdcrohns.about.com