Březen, za kamna vlezem aneb Zdraví si hlídejte i na jaře
Březen se sice podle kalendáře může jevit jako jarní měsíc, počasí tomu ale většinou ještě neodpovídá. Sníh a mráz nejsou žádnou výjimkou – a právě to ohrožuje kardiaky mnohem více než letní vedra. O mrazech v tomto měsíci se traduje i spousta pranostik.
Zima, kterou Tomáš nese, dlouho s námi ještě třese
Pacienti s nemocným srdcem by na sebe v březnu měli dát ještě větší pozor než obvykle. Určitě pro ně není od věci aktivně se připravit na periodu delších mrazů. Tito lidé by měli pravidelně sledovat předpovědi počasí a chodit ven v mírnějších teplotách jen v případech, kdy je to pro ně nezbytně nutné. Vyvarují se tak zbytečnému vycházení do velké zimy. V takovémto období je pro kardiaky nejlepší být co nejvíce doma v teple. Tím předejdou mnoha rizikům, kterými je mráz ohrožuje. Pokud přece jen musí být zimě vystaveni, pak je nezbytně nutné, aby byli teple oblečeni a vyvarovali se větší fyzické námahy.
Mrzne-li na svatou Gertrudu, mrzne ještě celý měsíc
Březnový chlad trvá většinou déle, než to sami očekáváme. Říká se, že pokud mrzne i 17. března, bude mráz až do konce měsíce aktuální. Proto pokud máte problémy se srdcem, nenechte se zmást jasným počasím a přicházejícím jarem – venku kardiakům stále ještě hrozí nebezpečí. Nemocní mohou pociťovat dušnost, bolesti na hrudi, zhoršení arytmie či jiné nepříjemné srdeční komplikace. Je známo, že se tepny chladem zužují, proto také při mrazivých podmínkách hrozí větší riziko jejich ucpání.
O svaté Balbíně je už po zimě
Pokud koncem března přijde očekávané oteplení, můžou se i srdeční pacienti opět s chutí vrátit ke svým procházkám. Stejně by však měli být i nadále dostatečně obezřetní a měli by sledovat denní teploty, aby je venku přece jen znovu nepřekvapila nepříjemná zima.
(mfil)
Zdroj:
http://svet-zen.cz/pranostiky.html?mesic=3
http://zpravy.zona.cz/839304/mraz-je-pro-kardiaky-horsi-nez-vedro-varuji-lekari/