Bude neurokognitivní terapie novou nadějí pro bechtěreviky?
Nová metoda se nazývá neurokognitivní terapie. Vychází z vnímání vlastních pocitů a zážitků a jejich spojitostí se strukturami v mozku.
Bechtěrevova nemoc zpravidla provází pacienty celoživotně. V léčbě nemoci je nutné vytrvat, léky však dokážou postup nemoci zatím pouze pozastavit a zabránit vzniku dalších poškození. Na obzoru se ale možná rýsuje několik dalších možností…
Prosím vyladit!
Výzkum nových léčebných metod, které by mohly vyřešit Bechtěrevovu nemoc, stále probíhá. Revoluční metodou je například biologická léčba, která pacientům přináší výraznou úlevu. Němečtí lékaři a psychologové se ale pokoušejí pracovat i s psychikou nemocných. Věří, že je možné "přeprogramovat" imunitní systém tak, aby zanechal agresivního poškozování vlastních tkání, jak tomu u Bechtěrevovy choroby i u dalších revmatických chorob je.
Psycho-neuro-imunologie v akci
Nová metoda se nazývá neurokognitivní terapie. Vychází z vnímání vlastních pocitů a zážitků a jejich spojitostí se strukturami v mozku. Základem pro tento přístup je nový medicínský obor zvaný psycho-neuro-imunologie. Ten vysvětluje, jak některé vývojově staré struktury v mozku (zejména limbický systém, podvěsek mozkový a hypotalamus) umožňují, aby naše psychika a různé zážitky působily i na tělesné úrovni a ovlivňovaly mimo jiné též imunitní systém a způsob, jakým naše imunita funguje.
- Neurokognitivní léčbu podstupuje pacient pod vedením psychologa na sezeních, která trvají 100 minut a pravidelně se opakují.
- Podle zakladatele této metody profesora Wüsta mohou být vhodnými kandidáty pro tuto terapii až tři čtvrtiny bechtěreviků.
- Lepších výsledků dosahují mladší pacienti, u kterých nemoc netrvá tak dlouho – u nich je třeba 40 až 50 sezení, aby bylo dosaženo zlepšení nemoci, u starších lidí jde o ještě větší množství.
Jak léčba probíhá
Terapie probíhá ve třech fázích:
- V první fázi si pacient cvičí vnímání tělesných struktur a snaží se představit si, kde leží místo v mozku zodpovědné za agresivní odpověď imunitního systému.
- Ve druhé části se bechtěrevik pokouší pomocí vizualizace toto místo ovlivnit a „přesvědčit“ jej, aby s nervovým systémem zase bezchybně spolupracovalo.
- Ve třetí fázi jde o to, nalézt místa ovlivněná primárním centrem a zajistit, aby jak spoje v nervovém systému, tak i imunitní děje v těle fungovaly jako ve zdravém organismu.
Slibné výsledky
Ačkoli tato metoda příliš nezapadá do medicínského ani psychologického konceptu, zdá se, že funguje. Profesor Wüst již má řadu spokojených pacientů a úspěšnost metody je nyní ověřována studiemi. Otázkou je, zda dojde k širšímu rozšíření neurokognitivní terapie a budou moci být s její pomocí léčeni i naši pacienti.
(hak)
Zdroje:
www.bechterew.de