Podstatou problému je oslabení svaloviny svěrače, který se nachází mezi jícnem a žaludkem. Kvůli tomu může kyselá žaludeční šťáva unikat neboli refluktovat zpět do jícnu a poškozovat jeho stěnu. Příznaky onemocnění lze dělit na jícnové a mimojícnové. K prvně jmenovaným nejčastěji patří:
- pálení žáhy (pyróza) při návratu žaludečního obsahu,
- nepříjemná chuť v ústech,
- poruchy polykání,
- zvýšené slinění a říhání,
- bolesti na prsou.
Mimo jícen se pak choroba prezentuje jako chronický kašel, chrapot či zvýšená kazivost zubů.
Diagnózu potvrdí sonda
Pálení žáhy však ještě nemusí znamenat významnější problém. Refluxní choroba jícnu vzniká až v případě, kdy dochází k trvalejším změnám ve stěně jícnu. Často u nemocných, které potíže trápí více než dvakrát týdně. Suverénní metodou odhalující odchylky na sliznici jícnu je gastroskopie. O dlouhodobém vývoji změn prostředí uvnitř jícnu informuje pH-metrie. Jde o zavedení sondy do oblasti jícnového svěrače a měření kyselosti či zásaditosti.
Pomáhají nejen léky
Po staletí se při léčbě obtíží s pálením žáhy užívaly bikarbonátové prameny a zažívací pastilky vyrobené z jejich odparků. Typickým příkladem pramene užívaného při pyróze je Bílinská kyselka. Vzhledem k běžné praxi užívání bikarbonátových lázeňských pramenů se i nyní užívá jedlá soda (bikarbonát, též hydrogenuhličitan sodný NaHCO₃) a pastilky z ní vyrobené.
Aktivní obrana
V prevenci vzniku refluxní choroby se doporučuje úprava životního stylu.
- Jezte pravidelně, nejlépe malé porce několikrát denně.
- Stravu si vychutnávejte, nehltejte ve spěchu.
- Nekuřte – nikotin oslabuje svalovinu jícnového svěrače.
- Vyhýbejte se nadměrnému množství kávy, alkoholu, tuků, čokolády nebo citrusových plodů.
Občasné pálení žáhy nepředstavuje vážnější problém. Opakující se nebo trvalé obtíže ale zvyšují riziko poškození jícnu a nástupu komplikací. Dojít může například ke vzniku striktur (zúžení jícnu v důsledku tvorby jizev), z dráždění kyselými šťávami se zase může vyvinout vřed. Ten pak bývá zdrojem krvácení, nebo dokonce proděraví jícen a ohrozí pacienta na životě. Jednou z komplikací refluxu je pak Barettův jícen. Jde o změnu jícnové sliznice, což může být podkladem pro vznik nádoru.
www.ulekare.cz