Palumboismus, odplata za doping
Kulturisté zaujatí růstem své svalové hmoty někdy překračují hranice lékařských doporučení i zdravého rozumu. To když vedle posilování někteří z nich přistupují k chemické berličce v podobě dopingu.
Místo krásy nehezký zjev
Palumboismem jsou ve světě kulturistiky nazývány změny v tělesné podobě vzniklé následkem zneužívání vysokých dávek růstového hormonu. Onemocnění získalo název od svého nejslavnějšího nositele, kulturisty Davea Palumba. A hlavní znaky?
- Palumboismus je charakterizován enormním rozšířením trupu do stran s nápadným rozepnutím břicha, zatímco svaly končetin se postupně vlivem katabolismu "scvrkávají".
- Po čase se vyvine na první pohled znatelná disproporce mezi malými končetinami a obrovskou střední částí těla.
- Kromě toho jsou u této poruchy stejně jako u klasické akromegalie pozorovány například typické změny v obličeji, včetně zvýraznění brady.
- Celkový zjev palumboika může při troše fantazie připomínat pravěkého neandertálce.
- Zajímavé také je, že při pitvě zemřelých s touto poruchou bývají někdy popisovány zvláštní olejovité struktury přítomné ve svalech horních končetin.
Roli hraje i genetika
Aplikací hormonálních látek u kulturistů, často včetně anabolik nebo inzulinu, dochází k narušení křehké rovnováhy v produkci a působení vlastních hormonů. To vede k řadě nebezpečných poruch na úrovni metabolismu. Co se týče okem patrných změn v rozložení svalové hmoty a tuku u palumboiků, důležitou roli hraje pravděpodobně také genetická predispozice ukládající organismu schopnost na podávané hormony právě takto zareagovat.
Lepší vůbec nezačínat
Změny spojené s tímto typem dopingu jsou bohužel nevratné. Čím dříve je však užívání růstového či jiných hormonů ukončeno, tím méně nepříznivých změn v organismu nastane. Odborníci však varují i před náhlým a neuváženým vysazením těchto látek. V některých případech by totiž takový postup mohl být dokonce život ohrožující.
(veri)
Zdroj:
ausbb.com
www.kulturistika.com