Pacienty se srdeční arytmií ohlídá na dálku nový přístroj. Do těla se vpraví injekcí
Více než 33 milionů lidí na celém světě trpí nejčastější formou srdeční arytmie – fibrilací síní. Těmto pacientům hrozí až pětkrát vyšší riziko mrtvice, třikrát vyšší riziko městnavého srdečního selhání a celkově vyšší riziko úmrtnosti. Nejen jim může pomoci nový přístroj společnosti BIOTRONIK BioMonitor III, který monitoruje činnost jejich srdce a informace o ní odesílá lékaři. Pacient je tak trvale pod kontrolou, takže v případě komplikací si jej může lékař hned pozvat na kontrolu a provést účinná opatření.
„Skvělé na BioMonitoru III jsou jeho snadná aplikace a vysoká kvalita signálu,“ říká prof. Paul Gould, kardiolog a elektrofyziolog z australské nemocnice St Andrews´s War Memorial Hospital.
Přístroj, který je o něco větší než tužková baterie, se implantuje do podkoží v oblasti klíční kosti a k jeho implantaci stačí větší vpich. Signál z přístroje se pak spáruje se systémem Home Monitoring také od společnosti BIOTRONIK a jeho prostřednictvím odesílá nasbíraná data do počítače lékaři. Ten tak má denně k dispozici aktuální data, která kontroluje.
Pacient se o přístroje nemusí starat
„K propojení obou zařízení není zapotřebí žádného zásahu ze strany pacienta, jelikož spojení mezi oběma a přenos dat jsou zcela automatické,“ uvádí k BioMonitoru III jeho výrobce společnost BIOTRONIK.
To, čím se BioMonitor III liší od svých předchůdců, je především velikost. BioMonitor III je o 60 % menší než předchozí model. Jedinečná technologie BIOvector, kterou je přístroj vybaven, zaručuje předávání velmi podrobných dat, takže ošetřující lékař má k dispozici signál s vysokou amplitudou i dobře patrné P vlny, což mu významně ulehčuje vyhodnocování srdečních arytmií.
Studie BioGuard
V České republice má tento přístroj už první pacient. Dostal jej v rámci probíhající mezinárodní studie BioGuard ve Fakultní nemocnici Olomouc.
„Studie BioGuard se věnuje intenzivnímu dálkovému sledování pomocí nejnovější technologie BioMonitor III velmi komplikovaných pacientů po prodělaném infarktu myokardu, kteří mají řadu přidružených onemocnění jako je např. cukrovka, srdeční selhání, snížená činnost ledvin, nebo kteří prodělali mozkovou příhodu,“ vysvětluje prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., FESC., FAC, MBA, který přístroj pacientovi voperoval.
VIDEO Z IMPLANTACE SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE.
Důvodem, proč by zrovna tito pacienti měli BioMonitor III dostat, je podle jeho slov fakt, že u nich hrozí komplikace jejich základního onemocnění, musí častěji docházet na kontroly do ambulance a často jsou i opakovaně hospitalizováni právě z důvodu přidružených onemocnění.
„Obecně mají horší prognózu, nejsou však jednoznačně indikováni k implantaci kardiostimulátoru nebo kardiodefibrilátoru,“ vysvětluje prof. Táborský.
Pokud však mohou lékaři díky BioMonitoru III a systému Home Monitoring u těchto pacientů denně sledovat jejich EKG a telefonicky s nimi jejich stav konzultovat, mohou předejít nejen těmto komplikacím, ale i zamezit jejich opakovaným hospitalizacím.
Cílem studie je tedy zjistit, zda by takto koncipovaná monitorace zlepšila prognózu a kvalitu života této úzké a specifické skupiny pacientů.
Aplikace monitoru je rychlá a nenáročná
Implantace BioMonitoru III je rychlá a jednoduchá nejen pro pacienty, ale i pro lékaře. Společnost BIOTRONIK jej totiž dodává již sestavený a připravený k injekční aplikaci. K většímu pohodlí pacientů přispívá nejen jeho malá velikost, ale i pružná a citlivá anténa.
„Srdeční monitor BioMonitor III jsme vyvinuli s cílem uvést na trh zařízení, které je možné aplikovat injekčně, pokud možno ambulantně, a které poskytuje zřetelný signál,“ vysvětluje Dr. Alexander Uhl, viceprezident společnosti BIOTRONIK. „BioMonitor III poskytuje díky svým vlastnostem ošetřujícím lékařům spolehlivý zdroj potřebných, vysoce kvalitních informací o stavu jejich pacientů, takže mohou předcházet zdravotním rizikům spojeným se srdeční arytmií,“ dodává.
Magda Hettnerová, redakce uLékaře.cz
Zdroj videa: BIOTRONIK