Nepravidelná menstruace může odhalit nádor
Přestože tzv. hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu, není ve srovnání s jinými hormonálními poruchami příliš častá, trápí stále více lidí. Mimo jiné může zapříčinit i vznik prolaktinomu.
Když je prolaktinu příliš
Hyperprolaktinémii, tedy zvýšenou hladinu prolaktinu v krvi, lze rozdělit na dva základní oddíly: fyziologické zvýšení například vlivem spánku, těhotenství, kojení či orgasmu a zvýšení patologické, kam nejčastěji patří zvýšení způsobená nádory podvěsku mozkového.
Hyperprolaktinémie je stejně častá jak u mužů, tak i u žen. Její výskyt v populaci se uvádí kolem 0,4 procenta, pokud ale například žena trpí amenoreou (nemenstruuje), je šance, že trpí hyperprolaktinémií, mezi deseti a dvaceti procenty.
Nejčastější nádor lépe odhalitelný u žen
Prolaktinom je také nejčastější z nádorů podvěsku mozkového. Ty se v běžné populaci vyskytují u šesti až dvaceti čtyř procent populace. Z nich pak prolaktinomy tvoří celých čtyřicet procent. U žen se je nejčastěji podaří odhalit ještě při velikosti pod jeden centimetr, protože ženy na zvýšenou hladinu prolaktinu téměř okamžitě reagují poruchami menstruačního cyklu.
U mužů se naopak podaří prolaktinom většinou diagnostikovat až ve stadiu tzv. makroadenomu, což je nádor větší než jeden centimetr. U žen ve fertilním věku se ale oproti statistice vyskytují prolaktinomy až čtyřikrát častěji než u mužů. Mikroadenomy (pod 1 cm) u žen ve věku 21–30 let dokonce 20krát častěji. Výskyt se pak vyrovnává kolem 40.–50. roku života, později už prolaktinomy více trpí muži. Ti navíc mají smůlu v tom, že větší nádory mají také daleko větší tendenci k růstu.
Riziko závisí na věku
Riziko vzniku hyperprolaktinémie tedy závisí jak na věku pacienta, tak i pohlaví. Obecně ale platí, že nejrizikovějšími skupinami jsou mladé ženy a starší muži. Ženy po menopauze se už tolik bát nemusí.
(kam)
Zdroje:
www.endotext.org