„Při únavě se cítím, jako kdybych zkoušel projít po krk ponořený v těžkém mokrém oblečení hlubokou bahnitou řekou a nesl při tom nákupní tašky plné kamenů,“ popsal své pocity pacient s RS pro portál Multiple Sclerosis Trust.
Únava při RS se nedá srovnat s běžnou únavou zdravých lidí a není ani vázána na odpovídající zátěž. Přichází náhle, je velmi vyčerpávající a často při ní nelze pokračovat v běžné aktivitě. Její záludnost spočívá v tom, že se při ní mohou zhoršit ostatní příznaky roztroušené sklerózy. Člověk také může být zmatený, může mít problémy s pamětí, s řečí a soustředěním. Není tedy divu, že jde o jeden z hlavních důvodů pracovní neschopnosti u lidí s RS.
Únava při RS je kombinací různých faktorů
Vliv na únavu má samotná podstata onemocnění, ale významný podíl mají i další faktory spojené s roztroušenou sklerózu. Mezi ně patří bolest, deprese, nedostatečná pohybová aktivita, stres a potíže se spánkem. Zhoršovat únavu mohou i nežádoucí účinky léků a zapomínat by se nemělo ani na případné probíhající infekce.
Načerpejte energii dobrým spánkem
Dostatečný a kvalitní spánek může pozitivně ovlivnit nejen pocity únavy, ale i paměť a náladu. Co s tím, když nemůžete dobře spát? Zkuste pár technik, které vám pomohou k lepšímu spánku.
- Netrapte se tím, že nemůžete usnout – vytvořte si před spaním rituály, které vám navodí pocit uvolnění a zbaví vás negativních myšlenek. Můžete si poslechnout relaxační hudbu nebo přečíst pár stran příjemné knihy.
- Vyhněte se modrému světlu z telefonů a bílých žárovek alespoň hodinu před spaním.
- Choďte spát každý den ve stejnou dobu.
- Omezte před spaním kofein, stimulující nápoje a těžká jídla.
- Zkuste být více aktivní během dne a dopřejte si pravidelné cvičení.
Zdravější strava a dostatečný pohyb
Kvalitní, vyvážená a pravidelná strava je základ zdravého životního stylu. Konzumujte jídla připravená ze základních surovin a vyvarujte se nezdravých průmyslově zpracovaných potravin. Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, dopřejte si dvakrát týdně ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny a raději dejte přednost celozrnnému pečivu před bílým. Snižte příjem cukru a nasycených mastných kyselin či přepálených tuků. Pijte dostatek tekutin a vybírejte si raději vodu nebo čaj než sladké limonády a energetické nápoje.
Pravidelná pohybová aktivita alespoň 30 minut denně přispěje ke zmírnění vaší únavy hned několika způsoby. Pomůže zlepšit váš spánek, náladu i celkovou fyzickou kondici a díky posílení svalů vám usnadní vykonávat běžné aktivity. Není však žádoucí strhat se v posilovně. Raději do svého režimu zapojte rychlejší chůzi, práci na zahrádce, luxování, chůzi do schodů, sekání trávníku, a pokud se na to cítíte, tak i pomalý běh či cvičení v bazénu. Cvičení si můžete rozdělit do menších úseků, protože i krátké aktivity během dne vám mohou pomoci. Pokud potřebujete větší motivaci, přihlaste se do skupinových lekcí – cvičte však podle svých možností a začínejte pomalu.
Podpořte svou psychickou stránku
Každý člověk čas od času prochází stresovým obdobím, které může přispívat ke zvýšené únavě. Pokud máte náročné dny, snažte se zjistit příčinu stresu a to, jak na vás působí. Poté s ním můžete lépe pracovat. Na únavu má vliv i pokleslá nálada. Zkuste myslet pozitivněji, najděte si nové koníčky, které vás budou bavit, a stýkejte se s přáteli, se kterými vám je příjemně. Vyzkoušejte relaxační techniky a cvičení, které mají pozitivní vliv na psychiku, odbourání stresu a spánek. Za zmínku stojí masáže, meditace, aromaterapie, jóga či pilates. S vážnými a dlouhodobými potížemi se obraťte na lékaře.
Někomu se zhoršuje únava se změnou teploty. Pokud vám nedělá dobře vyšší teplota, osvěžte se chladnější sprchou nebo studeným nápojem.
Naložte se svou energií efektivně
- Plánujte si své aktivity a odpočinek dopředu.
- Upřednostňujte jen určité úkoly – nelze zvládnout všechno.
- Požádejte o pomoc své blízké nebo si na určité práce najděte výpomoc, například paní na úklid atd.
- Šetřete energií i při běžných činnostech.
- Rozdělte si aktivity na menší části a dopřejte si pravidelné přestávky.
Změnou běžných návyků a správným využitím své energie lze do jisté míry únavu ovlivnit. Pokud se vám to nedaří, je namístě se poradit s lékařem. Ten posoudí váš stav, doporučí úpravu režimu na míru a zhodnotí užívání případných léků a jejich nežádoucích účinků.
Více o roztroušené skleróze se dozvíte na webu www.ereska-aktivne.cz. Poradnu lékaře naleznete ZDE.
(nit)
Zdroje:
https://www.mstrust.org.uk/a-z/fatigue