Správné naplánování léčby je klíčové
Po včasné diagnostice onemocnění je základem úspěšné terapie správná strategie léčby, kterou lze rozdělit do několika oblastí:
- farmakoterapie,
- kognitivní trénink,
- fyzické aktivity,
- psychoterapie.
Kombinace výše uvedených přístupů zasáhne všechny příznaky onemocnění a účinnost léčby se jí zvyšuje, což je ověřeno studiemi i dlouholetými zkušenostmi odborníků a pacientů. Jaké jsou tedy reálné cíle rehabilitace?
- Snížit frekvenci a závažnost únavy.
- Zvýšit sebedůvěru ve vlastní schopnosti.
- Vnímat vlastní tělo a pochopit své možnosti.
- Zlepšit kvalitu života a změnit dlouhodobě životní styl.
Opusťte bludný kruh
Mnoho nových pacientů se v průběhy léčby potýká s tzv. bludným kruhem. Jedná se o sled událostí, které vedou k zacyklení a následně horším výsledkům léčby. Ukažme si to na příkladu Karla:
Karel je muž středního věku, kterému byla před půlrokem objevena roztroušená skleróza. Po vyřčení diagnózy se mu život obrátil naruby. Začal mít obavy z budoucnosti a nemoci, o které doposud nic nevěděl. Strach po čase vystřídala nedůvěra v sebe samého a téměř okamžitě přestal cokoliv dělat. Nechuť, únava z nicnedělání a rezignace na okolní svět vedly k ještě větší fyzické neaktivitě a poklesu kondice. Karel se začal stranit lidí, uzavřel se do sebe a po čase se úplně izoloval od okolního světa. Nyní se potýká s depresí a jeho zdravotní stav se zhoršuje.
Lidé s roztroušenou sklerózou však nemusí dopadnout jako Karel z tohoto příběhu, který to vzdal. Dnes mohou využít ambulantní a víkendové programy, které se věnují přímo jim. Výzkumy ukázaly, že řízená cvičení předepsaná odborníkem nezvyšují počet ani závažnost atak, právě naopak – pohybová aktivita může onemocnění zpomalit, anebo dokonce zastavit. Proto je potřebné, aby pacienti ke cvičení přistupovali aktivně, se zájmem. Stejně tak by tito jedinci měli pracovat s nemocí – nebojovat s ní, ale naučit se s ní vycházet.
Sportování vás musí bavit, stačí si vybrat
Jako lidé máme tendenci srovnávat se s druhými. Stejně tak je tomu u pacientů s RS. Důležité je však se s nikým neporovnávat, ale brát ohled na své aktuální možnosti. Někdo zvládne ujet delší vzdálenost na kole, jiný zase ujde více kilometrů. Každý jsme jedinečný, ne každý před nemocí sportoval a je nutno poznat, co právě vás bude více bavit. Mějte však na paměti, že v různé fázi nemoci existují různé doporučené typy cvičení.
Pozor na přehřátí!
Někteří pacienti hůře tolerují teplo, proto se sportování obávají. Nicméně stačí myslet na několik doporučení a sport nemusí být ani v tomto případě překážkou.
- Před cvičením místnost dostatečně vyvětrejte.
- Během cvičení si naplánujte přestávky a napijte se.
- Pro omezení tepla během cvičení vyzkoušejte chladicí vesty anebo sáhněte po studeném ručníku.
- Saunování se u pokročilé RS nedoporučuje, naopak otužování tělesnou kondici zlepšuje.
Ataka neznamená konec cvičení
Strašákem bývá přetížení, které může vyvolat ataku nemoci. Je však známo, že pokud jsme se nějakému sportu před atakou věnovali, rychleji se z ní zotavíte. V této fázi nemoci pacient potřebuje pomoc odborníků a mód sportování se přepíná do pasivního cvičení. Důraz je kladen na protažení a relaxaci svalových skupin. Nemocným je doporučováno zaměřit se na intenzivní rehabilitaci, díky které se snáze dostávají do stavu před atakou.
Na lázně máte nárok!
Až na 20 000 pacientů naší země navštěvuje RS centra, ve kterých je dostupná komplexní rehabilitační péče. O nemocné se stará speciálně vyškolený tým – neurolog, fyzioterapeut, psycholog – a některá zařízení nabízí i služby sociálního pracovníka. Pacienti, kterým byla diagnostikována roztroušená skleróza, mohou mimo služby RS center využít také možnosti lázeňské péče, na níž mají pacienti s RS nárok každé 2 roky. Na roztroušenou sklerózu se specializují především v těchto zařízeních:
- Lázně Hotel Vráž,
- Lázně Teplice v Čechách,
- Jánské Lázně,
- Sanatoria Klimkovice.
Nemoc si nevybírá
Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji pacienty mezi 20. a 40. rokem života a u každého je různě závažná. Léky sice pomohou nemoc stabilizovat, ale bez aktivního života to prostě není ono, proto je potřeba svaly aktivně využívat a najít si sport, který vás bude bavit.
(žij)
Zdroj:
Suchá L., Novotná K. Co mohu udělat pro své tělo (možnosti fyzioterapie u pacientů s roztroušenou sklerózou). Roztroušená skleróza – na co jste se ještě chtěli zeptat? Holliday Inn Congress Prague Center, Praha: Novartis, 20. 5. 2019