U lidí s astmatem se příznaky objevují nejčastěji v noci nebo nad ránem. Jejich stav však bývá velmi různorodý v čase. Někdy je pacient zcela bez potíží, ale velmi rychle se může objevit závažné akutní zhoršení. Astmatici typicky trpí:
- dráždivým kašlem,
- tlakem nebo svíravým pocitem na hrudi,
- dušností,
- hvízdáním nebo pískáním při dýchání.
Na základě četnosti projevů je možné astma rozdělit na intermitentní (občasné záchvaty) a perzistující, které se dále dělí na lehké, středně těžké a těžké. Perzistující astma se vyznačuje častými a trvalými příznaky.
Kde hledat pomoc?
Prvním lékařem, kterého byste měli při podezření na astma navštívit, je praktický lékař. Zhodnotí stav pacienta, příznaky a další faktory ovlivňující vaše obtíže. Pokud je třeba, odešle vás k odborníkovi. Další péče směřuje do rukou alergologa či pneumologa, který doplní další potřebná vyšetření. Mezi ně může patřit například kožní test na zjištění alergií nebo spirometrie. Dále vám vysvětlí, které faktory mohou astma spouštět, čemu se vyhýbat, a nasadí léčbu. Pokud se astma dále nezhoršuje, mohou další kontroly probíhat u praktického lékaře.
Léčba lehkého a středně těžkého astmatu
Péče o pacienty s astmatem se soustřeďuje do ambulancí alergologie či pneumologie, případně do ordinací praktického lékaře. Léčba musí být pravidelná a dlouhodobá. Vyžaduje velmi dobrou spolupráci pacienta a pochopení faktorů, které vyvolávají či zhoršují astma. Důležitý je i dobrý nácvik inhalace léků, tedy způsobu, jak léky správně vdechovat. Astma je chronický zánět v dýchacích cestách, na který v současné době velmi dobře účinkují inhalační kortikosteroidy, které zánět potlačují. Inhalací se léky dostanou přímo do místa zánětu v dýchacích cestách a přinášejí dobrou kontrolu nad nemocí a jejími omezujícími projevy. Pacienti poté nemusejí zažívat prakticky žádné příznaky nemoci. Výhodné je, že v této formě se mohou kortikosteroidy užívat dlouhodobě s minimálním rizikem nežádoucích účinků.
Léčba těžkého astmatu
Může se stát, že ani po užívání vysokých dávek výše zmíněných léků se nedaří dostat astma pod kontrolu, a to ani po několika měsících léčby. Naštěstí se tato situace objevuje jen u malé části astmatiků. Tito pacienti mají stále dýchací potíže, které jim velmi zasahují do kvality života, proto je u nich zvažováno podávání kortikosteroidů v tabletách. To má ale celou řadu nežádoucích účinků. Nadějí pro tyto pacienty je biologická léčba, která jim může velmi ulevit a mohou díky ní žít plnohodnotný život. Rozhodování o této léčbě patří do rukou odborníků působících v národních centrech pro těžké astma. Po České republice funguje těchto center při fakultních i krajských nemocnicích hned několik. Jejich seznam můžete najít zde.
Léčba v těchto centrech má několik výhod:
- individuální přístup,
- spolupráce mezi lékaři různých odborností,
- zkušenosti s léčbou těžkého astmatu,
- moderní diagnostika a léčebné metody,
- možnost biologické léčby.
Při dobře nastavené léčbě podle závažnosti astmatu a dodržování vhodných doporučení může člověk s astmatem žít svůj život zcela naplno.
(nit)
Zdroje:
https://www.astma-zero.cz/cs/lecba-astmatu
http://www.tezke-astma.cz/index.php
https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Astma-2019.pdf