Projevy astmatu
Co je pro všechny podskupiny astmatu společné, je dlouhodobě probíhající zánět, zvýšená dráždivost a přestavba průdušek. Ta se projevuje různým stupněm jejich zúžení, které je často vratné. Pacienti trpí opakovanými stavy hvízdavého dýchání, kašlem, dušností a svíráním na hrudi.
Několik možností, jak astma klasifikovat
Nejstarší klasifikace astmatu, které pocházejí z počátku 20. století, rozlišovaly astma z vnějších a vnitřních příčin. Další poznatky o této nemoci přidaly do klasifikací např. astma z povolání. V 90. letech minulého století se posuzovala hlavně tíže nemoci, tedy jaké projevy měla nemoc před zahájením léčby. Důležitým aspektem je ale také posouzení úrovně kontroly nemoci a rizika nepříznivého vývoje v budoucnosti. Rozšíření moderních klasifikačních přístupů proběhlo na základě výsledků molekulární biologie.
Fenotyp astmatu
V některých klasifikacích se objevuje pojem fenotyp astmatu. Pojďme se na tento zvláštní termín podívat. Fenotypem rozumíme projevy dané nemoci. U astmatu hrají hlavní roli dvě skutečnosti – a to zda pacient trpí alergií a zda je u něj v dýchacích cestách rozvinut tzv. eozinofilní typ zánětu (ten je spojený se zvýšeným zapojením jednoho z druhů bílých krvinek – leukocytů –, tzv. eozinofilních granulocytů; stav se potom nazývá eozinofilie). Z tohoto pohledu nyní odborníci rozlišují tři skupiny nemocných:
- V první skupině jsou pacienti s klinicky významnou alergií, která často začíná již v dětství.
- U druhého typu je v popředí potíží eozinofilie a alergie u těchto nemocných buď není přítomna vůbec, nebo nemá větší význam.
- Třetí skupina pacientů netrpí alergií ani eozinofilií, ale typické příznaky astmatu jsou u nich přítomny.
Proč je rozdělení na fenotypy užitečné?
Přítomnost alergie či eozinofilie lze zjistit poměrně jednoduchými a základními vyšetřeními. Stanovit fenotyp astmatu podle této klasifikace je proto jednoduché a zároveň přináší velké dopady pro praxi. Napomáhá při vysvětlení ztráty kontroly nad nemocí a slouží k časnému zavedení preventivních opatření nebo cílené léčby.
Díky správně nastavené léčbě může být v současnosti až 95 % nemocných téměř bez obtíží. V praxi však bohužel přibližně polovina nemocných trpí obtížemi, které je omezují v každodenním životě. A kde hledat příčinu? Právě v nesprávné diagnostice a léčbě, což spolu velice úzce souvisí. Správně určená podrobná diagnóza je totiž základním předpokladem úspěšné léčby.
Jak lze léčbu přizpůsobit fenotypu onemocnění?
V případě astmatu můžeme mluvit doslova o komplexní léčebné strategii. Jejími hlavními cíli jsou odstranění potíží pacienta, zmírnění zánětu, snížení dráždivosti průdušek a zabránění jejich přestavby. K tomu se používají dva typy léků – preventivní a úlevové. Preventivní léky se také nazývají kontrolující a cílem jejich užití je ovlivnění dlouhodobého zánětu. Ty jsou obvykle k řešení akutních potíží doplněny o úlevové léky. Kromě toho je také důležité správně léčit všechna přidružená onemocnění a zabezpečit účinnou prevenci komplikací. To vše s co nejnižšími dávkami dlouhodobě podávaných léků. Že je těžké všechny tyto způsoby kontroly onemocnění dobře nastavit? Nelze se divit, že je astma stále v popředí zájmu výzkumníků.
Pokud je u nemocného známo, že trpí alergií, která jeho astma ovlivňuje, je důležité se alergenům co nejvíce vyhýbat. Do této kategorie mohou patřit také alergeny v pracovním prostředí (profesní alergeny), které jsou zodpovědné za tzv. profesní astma. Ošetřující lékař může doporučit zavedení alergenové imunoterapie, která léčí alergickou přecitlivělost.
Pacientům s nejtěžšími formami nemoci mohou být doporučeny speciální léčebné postupy, které jsou cílené na určitý fenotyp onemocnění. Jedná se např. o biologickou léčbu či tzv. bronchiální termoplastiku (jde o metodu bez použití léčiv, bronchy jsou zahřáty tepelnou energií pomocí pulzů, což způsobí příznivé změny ve stěně průdušek). Tyto metody jsou však v rukou odborníků specializovaných pracovišť.
Ačkoliv příčinu astmatu nelze nikdy zcela odstranit, můžeme pacienta zbavit potíží a příznivě ovlivnit i dlouhodobý vývoj nemoci. To je však podmíněno podrobnými znalostmi o nemoci každého jednotlivého pacienta.
(paf)
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17218810
https://www.tribune.cz/clanek/35478-asthma-bronchiale-novy-doporuceny-postup