Antidepresiva, léky proti depresím, jsou na trhu už téměř půl století a během té doby se ukázal jejich přínos pro léčbu depresí, ale také poruch spánku, úzkostných stavů, obsedantně-kompulzivní nemoci nebo některých typů bolesti.
Navzdory jejich rozšíření však s sebou stále nesou určité nedostatky – především v ochotě pacientů dodržovat správná pravidla jejich užívání, která vedou k omezení některých jejich nežádoucích účinků. Právě tato úskalí však lze překonat novými lékovými formami antidepresiv. Některé z nich jsou na trhu už více než deset let, jiné se postupně přidávají. Snadnější užívání, méně tablet denně, méně nežádoucích účinků, to všechno přispívá k jejich správnému užívání pacienty, a tedy úspěšnému zvládnutí nemoci a návratu do běžného života.
Ve kterých lékových formách jsou antidepresiva dostupná?
Za standardní lékovou formu antidepresiv (i jiných lékových skupin) jsou považovány klasické tablety. Mohou být potahované, což jim dává mírně lesklý vzhled (případně barvu). V mnoha případech potah usnadní polykání, neboť tablety bez něj se mohou začít rozvolňovat již v ústech; to ztěžuje jejich polykání, a navíc se rozvine často hořká či jinak nepříjemná chuť léčiva. Potahované tablety jsou však dnes už téměř samozřejmostí, mezi nové lékové formy (především antidepresiv) řadíme především:
-
tablety rozpustné v ústech (např. Soltab, tbl disp) – mají rychlejší nástup účinku, jsou relativně šetrnější k žaludku a komfortnější než pevná tableta,
-
tablety s řízeným uvolňováním (např. AC, tbl ret, CR) – umožní snížit frekvenci dávkování, udržují stabilnější koncentraci léčiva v krvi, snižují výskyt nežádoucích účinků,
-
tablety s prodlouženým uvolňováním (např. Prolong, cps pro, ER, XR) – působí delší dobu (až 24 hodin) při stabilní koncentraci léčiva, která vede k nižšímu výskytu nežádoucích účinků. Ve formě s prodlouženým uvolňováním jsou navíc často antidepresiva s tzv. multimodálním působením – mají komplexní mechanismus účinku, takže působí také na úzkosti nebo potíže se spánkem, aniž by vyvolávala ospalost během dne nebo oplošťovala emotivitu pacientů.
Některá antidepresiva jsou dostupná i v kapkách, které ocení pacienti s potížemi s polykáním tablet. Také existuje léková forma pro injekční aplikaci, ta však není určena k domácímu použití. V zahraničí jsou dostupné také další lékové formy, z nichž mezi ty nejzajímavější patří tablety, které se užívají pouze 1× týdně, v České republice však zatím nejsou registrované.
Záměna kus za kus? Ne vždy dobrý nápad
Pokud by vám v lékárně nabídli vaše léčivo, ale v jiné lékové formě nebo pod jiným názvem, zbystřete. Ačkoliv v některých případech to nemusí být problém, například při záměně klasických tablet a forem rozpustných v ústech, které jsou tzv. bioekvivalentní (jejich dostupnost v těle je odpovídající), může dojít ke kolísání hladiny léčiva. To s sebou může nést nežádoucí účinky, případně až snížení jejich celkového účinku. Ačkoliv prodloužené uvolňování by se dalo označit za jednu z forem řízeného uvolňování, jejich vlastnosti se liší, a proto je raději nezaměňujte. To se týká i sejných forem od jiných výrobců.
(mir)
Zdroje:
Norman T. R., Olver J. S. New formulations of existing antidepressants: advantages in the management of depression. CNS Drugs 2004;18 (8): 505–20; doi: 10.2165/00023210-200418080-00003.
https://www.tribune.cz/clanek/44056